Herkesin Gözü Önünde...

Herkesin Gözü Önünde...

Kocaeli'de depremzede kendısını yaktı

Herkesin Gözü Önünde...

İzmit'te 17 Ağustos 1999 depremi ardından Irak'ın idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in 10 milyon dolar karşılığı petrol yardımı ile depremzedeler için yaptırılan Arızlı Irak Konutları'nda bugün tahliye edilmek istenen depremzedelerden Recep Uğur, üzerine benzin dökerek kendisini yaktı. Recep Uğur'un kardeşi olduğu belirtilen ve çadına protesto gösterisi yapan bir genç kız da elindeki bidondan benzin içince hastaneye kaldırıldı.

Saddam Hüseyin'in 'Depremzedeler için Irak adını taşıyacak köy kurulması' istemiyle yaptığı yardımla İzmit'in Arızlı Mevkii'nde yaptırılan 236 konuta, depremde yakınlarını kaybeden ancak, kiracı konumunda oldukları için kalıcı konutlardan hak sahibi olamayan ve "5 yıl süreyle oturmaları şartı" ile depremzedeler yerleştirildi. Burada 10 yıl oturan depremzedeler, süreleri geçtiği halde "Bu konutlar depremzedeler için yapıldı" diyerek binaları boşaltmazken, sık sık polisle de karşı karşıya geldi.

Yaklaşık 2 yıldır konutlardan çıkmamakta direnen depremzedeler, bu konutların kendileri için yapıldığını, lojman olarak kullanılamayacağını belirterek yasal mücadelelerini de sürdürdü. Konutlar için aidat ödemeyenler hakkında da konutları tahliye etmeleri için Kocaeli Valiliği İl Özel İdare Müdürlüğü'nün açtığı ve 1'inci Hukuk Mahkemesi'nde görülen davada, geçtiğimiz hafta 43 depremzede için konutları tahliye etmeleri kararı çıktı. Bu karar üzerine bir kısmı çatılara çıkan depremzedeler hemen her gün protesto gösterisini yaparken, daha önce sürekli basın açıklamaları da yapan Recep Uğur adlı depremzede bugün konuşurken elindeki bidonda bulunan benzini üzerine döküp kendisini ateşe verdi. Diğer depremzedeler ve polisler tarafından müdahale edilen Recep Uğur ambulansa hastaneye kaldırıldı.

Bu arada çatıda protesto gösterinde bulunan ve Recep Uğur'un kız kardeşi Çisem Uğur da, elindeki bidondan benzin içti. Bir süre sonra fenalaşması üzerine diğer kadınlar tarafından indirilen Uğur da hastaneye sevkedildi.

EA, OU - Kocaeli / İzmit