Her Gün İçki İçmek Riskli

Her Gün İçki İçmek Riskli

Düzenli ve Çok İçki İçen Erkeklerin, Haftada Bir İki Gün İçkiye Ara Vermelerinin, Her Gün İçenlere Göre Ölüm Riskini Azalttığı Belirtildi.

Her Gün İçki İçmek Riskli

Düzenli ve çok içki içen erkeklerin, haftada bir iki gün içkiye ara vermelerinin, her gün içenlere göre ölüm riskini azalttığı belirtildi.

Japon bilim adamlarının, 89 bin orta yaşlı kadın ve erkek üzerinde 13 yıl boyunca yaptığı araştırma, haftanın hemen hemen her günü çok içki tüketen erkeklerin herhangi bir nedenle ölüm risklerinin arttığı, ancak aynı miktarda içen fakat içkiye haftada bir iki gün ara verenlerin ölüm riskinde artış saptanmadığını ortaya koydu.

Araştırmaya katılanlar erkeklerin yüzde 68'inin düzenli olarak içki içtiği, bu oranın kadınlarda yüzde 11'de kaldığı, bu nedenle söz konusu durumun kadınlar üzerindeki etkisinin incelenmediği belirtildi.

Sonuçları American Journal of Epidemiology dergisinde yayımlanan araştırmanın yazarı Tomomi Marugame, araştırmanın, haftada birkaç kez alem yapmanın sağlığa zararı olmadığı anlamına gelmediğini vurguladı.

Kaynak: AA