Her 4 Saniyede Bir Kişi Evinden Oluyor - Haberler
Haberi Paylaş

Her 4 Saniyede Bir Kişi Evinden Oluyor

AA - Haberler | Güncel
Her 4 Saniyede Bir Kişi Evinden Oluyor

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilcisi Batchelor: "Dünyada 45 milyon kişi yerinden edildi" "Her 4 saniyede yeni bir kişi evinden oluyor"

Birleşmiş Milletler'in yaptığı son araştırmaya göre, dünya genelinde geçen yıl 45 milyondan fazla kişi yerlerinden edildi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Temsilciliği, "Dünya Mülteciler Günü" vesilesiyle Ankara'da fotoğraf sergisi açtı.

Cer Modern Sanat Merkezi'nde yapılan açılışta konuşma yapan BMMYK Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, BMMYK'nın 2012 yılı raporunu dün açıkladığını belirterek, dünya genelinde 45 milyon kişinin yerinden edildiğini, bunun son 20 yılın en yüksek seviyesi olduğunu söyledi.

Batchelor, dünyada 15 milyon mülteci bulunduğunu belirterek, Suriye'de ise siyasi durumun değişmemesi durumunda yıl sonuna kadar 10 milyon kişinin yerinden olacağını, bu rakamın da Suriye nüfusunun yarısı anlamına geldiğini kaydetti.

Türkiye'ye yaptığı yardımlar nedeniyle teşekkürlerini ileten ve geçen yıla göre, yeni rakamların sarsıcı olduğuna dikkati çeken Batchelor, "Dünyada her 4 saniyede yeni bir kişi evinden oluyor" dedi.

"Evinizi terk edecek olsanız yanınıza alacağız şey ne olurdu?" -

Batchelor, yaşanan insani trajedinin altını çizerek, evlerinden olmuş kişilere yanlarına aldıkları şeylerin ne olduğunun sorulduğunu ve bunun fotoğraflarının sergide yer aldığını aktardı. Batchelor, sergiye gelen konuklara da "Evinizi terk etmek zorunda kalsanız ve yanınıza sadece tek bir şey alabilecek olsanız ne alırdınız, ayrıca mülteciler için yapabileceğiniz tek bir şey olsa bu ne olurdu" sorusunu sordu ve salonda bulunan panoya bunun cevabını yazıp asmalarını istedi.

Metin Şentürk : "Dünyayı duyarlılığa davet ediyorum" -

Sergi açılışına çok sayıda konuğun yanı sıra Dünya Engelliler Vakfi Başkanı, şarkıcı Metin Şentürk de katıldı. Açılışta konuşma yapan Şentürk, teknoloji sayesinde dünyanın artık küçüldüğünü belirterek, "Eğer birbirimize dokunmak, birbirimizi hissetmek ve birbirimizle bir şeyler paylaşmak istersek gerçekten dünya çok küçük" dedi.

Şentürk, "Evlerinden, eşlerinden, işlerinden, vatanlarından hatta bazen umutlarından kopartılmış insanlar için buradayız. Ülkemle her konuda gurur duyduğum gibi bu konuda da gurur duyuyorum çünkü dünyanın bütün ülkelerinin en önünde yer alarak bu sorunu yaşayan tüm insanlar için dünyanın en güzel hareketini en güzel şekilde onlara götürebiliyoruz. İnanıyorum ki dünyada bu konuya çok daha duyarlı olabilecek, ekonomik anlamda ve duygusal anlamda çok daha fazla şeyler katabilecek ülkeler var. Onları da bu duyarlılığa davet etmek istiyorum" dedi.

Sergideki fotoğrafların kendisine bir BM çalışanı tarafından anlatıldığını belirten Şentürk, "Oradaki hüznü, oradaki korkuyu, oradaki endişeyi görmek için onu hissetmek yetiyor. Ben kendimi o resimleri tek tek görmüş addediyorum" diye konuştu. - Ankara

AA - Son Dakika Haberleri
Haberi Kaydet
title