Her 4 Çocuktan Biri Yoksul

Her 4 Çocuktan Biri Yoksul

Çocuk Vakfınca Yayınlanan 'Türkiye'nin Çocuk Gerçeği' Raporuna Göre, Çocuk Sorunlarında En Büyük Etken Yoksulluk. Her 4 Çocuktan Biri Yoksul, 5 Çocuktan Biri Çalışıyor.

Her 4 Çocuktan Biri Yoksul

Çocuk Vakfınca yayınlanan ' 'Türkiye'nin Çocuk Gerçeği'' raporuna göre, çocuk sorunlarında en büyük etken yoksulluk. Her 4 çocuktan biri yoksul, 5 çocuktan biri çalışıyor.

Çocuk Vakfından yapılan açıklamaya göre, Vakıf, 1 Ekim Dünya Çocuk Günü nedeniyle, Türkiye'deki çocukların durumunu yansıtan bir rapor hazırladı.

Öncelikli çocuk sorunlarını Türkiye'nin gündemine getirmeyi amaçlayan raporda, aile ve çocuk, anne ve çocuk sağlığı, eğitim, yoksulluk, güç koşullardaki çocuklar, çocuk ihmali ve istismarı, çocuk hakları, yargılamadaki çocuklar, çocuk ve medya konuları yer aldı.

Sokaktaki çocuklar konusunda en sorunlu 2 il ise İstanbul ve Diyarbakır.

Son 5 yılda çocuk suçlarında artış olduğu, çocuk ihmali ve istismarının yaygınlaştığı vurgulanan raporda, çocuk hakları konusunda uyum yasalarının hazırlanamadığı, Çocuk Koruma Kanununun, çocuk adalet sisteminin gerçekleştirilmesi için yeterli olmadığı görüşüne yer verildi.

Bebek ve 5 yaş altı ölümlerinin hala yüksek olduğuna işaret edilen raporda, ''Anne Çocuk Sağlığı Acil Eylem Programının etkin biçimde uygulanamadığı ve 0-18 yaş sağlık güvencesinin sağlanamadığı'' savunuldu.

Kaynak: AA