Hep'in Kapatma Davası Yenilenecek

Hep'in Kapatma Davası Yenilenecek

Anayasa Mahkemesi, AİHM Kararı Uyarınca Halkın Emek Partisi, Özgürlük ve Demokrasi Partisi ile Birleşik Kominist Partisi'nin Kapatılma Davalarının Yeniden Ele Alınmasına Karar Verdi.

Hep'in Kapatma Davası Yenilenecek

Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin aldığı yeniden yargılama kararı uyarınca Halkın Emek Partisi (HEP), Özgürlük ve Demokrasi Partisi ile Birleşik Kominist Partisi'nin kapatılma davalarının yeniden ele alacak.

Anayasa Mahkemesi, bugün yaptığı toplantıda 3 partinin yeniden yargılanma taleplerini kabul etti. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı kararı ANKA'ya değerlendiren kapatılan HEP Genel Başkanı Feridun Yazar, "Kürt sorununun şiddetle, savaşla değil, demokratik yapıda diyalogla çözüleceğini sürekli dile getirmemiz nedeniyle bölücülük yaptığımız ileri sürülerek parti kapatıldı" dedi. Yazar, kendisinin de Terörle Mücadele Yasası'nın 8.maddesinden bir yıl hapis cezası alarak bu cezayı çektiğini belirterek şunları söyledi:

"Anayasa Mahkemesi'nin AİHM kararına uyması ve yeniden yargılamayı yapması şunu gösteriyor ki AİHM kararlarına artık Türkiye'deki en üst düzey Mahkeme uymaya başladı. Anayasa Mahkemesi'nin AİHM kararına uyma kararı önemli bir karardır. Yargıtay, Abdullah Öcalan için uyma kararı almamıştı. Anayasa Mahkemesi, Türkiye'nin en düzey mahkemesidir, Yüksek Mahkeme buna uyduğuna göre diğer alt kademedeki mahkemelerin tümünün de uyması gerekir. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin kararları, anayasa gereği yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı bağlar, kanun niteliğindedir."

"TARİHİ BİR KARAR"

HEP'in o dönemdeki avukatı Hasip Kaplan, partinin Feridun Yazar ve Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Aksoy'un düşünce açıklamaları nedeniyle kapatıldığına vurgu yaparak, Yargıtay Başsavcılığı'nın "odak olma" iddiasının ise reddeldiğini söyledi. Kaplan süreci şöyle anlattı:

"Bunun üzerine AİHM'e başvurduk ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 11.maddesinin ihlaline karar verildi. Daha sonra bir 4793 sayılı yasa uyarınca yeniden yargılama istemiyle biz tekrar Anayasa Mahkemesi'ne başvurduk. ÖZDEP ile birlikte HEP, davaları bugün görüşüldü. ÖZDEP, parti programı nedeniyle kapatılmıştı, programda Kürt sorununun demokratik çözümünü öngörüyordu. AİHM, çözüm öneren partilerin kapatılmaması yönünde karar aldı. bu arada çözüm paketleri çerçevesinde Türkiye'de reforma gidildi. Bütün bunlarla bunların ışığında kapatılma kararının kaldırılması ve sonuçlarının da ortadan kaldırılması sürecine girmiş olacağız. Bu bir ilktir, tarihidir. Kapatılma kararlarının kaldırılmasıyla ileride demokratik bir toplumun oluşmasına bir katkı sunacağına inanıyorum. Eğer yeni bir karar alabilirsek bu partiler siyasi hayata yeniden dönmüş olacaklardır."

"HUKUKU SİYASALLAŞTIRANLAR DAHA DİKKATLİ OLACAK"

Anayasa Mahkemesi'nde yeniden savunma yapacaklarını ifade eden Kaplan, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığımız durmadan DTP aleyhine soruşturmalar açıyor. Bu kadar karar verilmemiş gibi, bu kadar gelişme olmamış gibi hala aksi karar veriliyor. Bu yönüyle bakıldığında tarihi bir karardır. Dün Başsavcılığın soruşturma başlatmasının yanında bugün Anayasa Mahkemesi'nin bugün bu kararı vermesi bence hukuku siyasallaştıranların artık daha dikkatli olmalarını ortaya koyuyor" diye konuştu.(ANKA)