Hem Türkçe'yi, Hem de Türk Örf ve Adetlerini Öğreniyorlar

Hem Türkçe'yi, Hem de Türk Örf ve Adetlerini Öğreniyorlar

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Hem Türkçe'yi, Hem de Türk Örf ve Adetlerini Öğreniyorlar

Ölüdeniz Belediyesi ile Fethiye Halk Eğitim Merkezi'nin işbirliğiyle ilçede yaşayan yabancılara yönelik Türkçe kursları veriyor.

Ölüdeniz Belediyesi ile Fethiye Halk Eğitim Merkezi'nin işbirliğiyle ilçede yaşayan yabancılara yönelik Türkçe kursları veriyor. Kursta 12 İngiliz'in yanı sıra Japon, İskoç ve Çin vatandaşlarının da aralarında bulunduğu yerleşik yabacı 15 kursiyer Türkçe öğreniyor. 19 Aralık tarihinde başlayan ve 20 Nisan'da sona erecek kursta, kursiyerler haftada 2 saat dil eğitimi alıyor. Türkçe öğretmeni Füsun Karabulut tarafından verilen kursu başarı ile bitiren yerleşik yabancılar Milli Eğitim Müdürlüğü'nden onaylı Türkçe sertifikası alacak.

Kurslarda geçen yılların aksine bu yıl uygulamalı eğitimlere ağırlık verilirken, pratik birlilerle oluşturulan alt yapı, teorik bilgilerle güçlendiriliyor. Kursta Türkçe'nin yanında Türk örf ve adetleri ile yemekleri hakkında da bilgiler veriliyor. Kursa katılan Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, kursiyerlere gözleme ikram etti. Gözlemelerin tadına bakan kursiyerler, bu sayede yemek sonrasında söylenen 'elinize sağlık', 'çok güzel olmuş' gibi cümlelerle beğenilerini ifade etmeye çalıştı. Türkçe öğretmeni Füsun Karabulut, Ölüdeniz Belediyesi Sanat Evi'nde gerçekleştirilen kursla, beldede yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlara hem Türkçeyi, hem de Türk örf ve adetlerini öğretmeye çalıştıklarını söyledi. Teorik eğitimlerle alt yapı oluşturduktan sonra kursun pratik olarak devam ettiğini kaydeden Karabulut, 'Zaman zaman adetlerimizle ilgili pratik yapıyoruz. Bugün gözleme yapmayı gösterdik. Bu şekilde insanlarla farklı diyaloglara giriyorlar. Bizim günlük hayatta kullandığımız kelimeleri öğreniyorlar"dedi. Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz ise yabancıların Türk komşuları ile günlük diyaloglarını yapmak için Türkçe öğrendiklerini söyledi. Bu yıl farklı olarak eğitimleri uygulama aşamasına döktüklerini kaydeden Yılmaz, kursiyerlerin her hafta farklı bir ailenin yanına giderek onlarla günlük yaşam dili üzerine uygulama yaptıklarını açıkladı.

Hem Türkçe'yi, Hem de Türk Örf ve Adetlerini Öğreniyorlar
Hem Türkçe'yi, Hem de Türk Örf ve Adetlerini Öğreniyorlar

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title