Helal ve Sağlıklı Gıda, Doğal Beslenme" Konulu Panel

Helal ve Sağlıklı Gıda, Doğal Beslenme" Konulu Panel

Helal ve Sağlıklı Gıda, Doğal Beslenme' Konulu Panel
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Kayseri Eğitim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği tarafından "Helal ve Sağlıklı Gıda, Doğal Beslenme" konulu panel düzenlendi.

Kayseri Eğitim Kültür Ahlak ve Çevre Derneği tarafından "Helal ve Sağlıklı Gıda, Doğal Beslenme" konulu panel düzenlendi. 

İl Özel İdare Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen panelde konuşan Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mehmet Akbulut, gıda maddelerinin fonksiyonları ve kaynakları hakkında bilgi verdi.

Yüzlerce çeşit gıdada katkı maddesi bulunduğunu belirten Doç. Dr. Akbulut, gıda firmalarının, yiyeceklerin içindeki katkı maddelerini etiketin üzerine küçük yazaraka sağlığı bozdukları gibi göz sağlığını da bozduklarını ifade etti.

Katkı maddelerinin  artan tüketim çılgınlığı, fazla üretim arzı, şirketlerin gelişmesiyle ortaya çıktığını anlatan Akbulut, şunları kaydetti:

"İnsanı daha çok tüketime yöneltme, teşvik etme amacıyla, daha çok para kazanma amacıyla birçok katkı maddesi üretiliyor. İnsanları artık hazır gıdaya yöneltiyorlar. Hazır gıdanın da insana sunulması, uzun süre korunması, insanlar için de cazip hale getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle hazır gıdalara bir özellik kazandırmanız gerekiyor. Hazır gıdaları yerken bunları göz önünde bulunduracaksınız. Ona göre yiyeceksiniz veya hiç yemeyeceksiniz veya alternatif ürünler geliştireceksiniz."

Gıdalardaki katkı maddelerinin çocuklar için zararlı olduğunu belirten Akbulut, en büyük tehlikelerin çocukların yediği gıdalar olduğunu, çocukların yediği her katkı maddesinin çocukların zekasına, hafızasına ve sağlığına büyük zarar verdiğini ifade etti. - Kayseri

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title