Hedef İlk Beş

Hedef İlk Beş

Küçük Bir Bütçeyle Çekilen "Dondurmam Gaymak", Oscar Öncesinde New York Queens Film Festivali'nin Açılış Filmi Olmayı Başardı.

Hedef İlk Beş

Muğla'da halk arasından seçilen oyuncularla ve 150 bin dolarlık düşük bir bütçeyle çekilen "Dondurmam Gaymak", ünlü New York Queens Film Festivali'nin açılış filmi olarak seçildi. Yapımcı Elif Dağdeviren Güven, festivalin seçici kurulunun, geçen yıl ödül kazanan "Gönül Yarası" adlı filmden sonra Türk Sineması'yla tanıştığını, "Dondurmam Gaymak"ı da izlediklerinde büyük keyif aldıklarını belirtti. Güven, "Filmimiz seçici kurul tarafından o kadar beğenildi ki festivalin açılış partisinin adı 'Türk Partisi' olarak değiştirildi" dedi. "Dondurmam Gaymak", 15-19 Kasım arasında "The Museum of the Moving Image" adlı sinema salonunda düzenlenen Queens Film Festivali'nde yabancı film ve komedi kategorilerinde de yarışacak. Elif Dağdeviren Güven, filmin İngilizce isminin "Ice Cream, I Scream" ABD'de çok dikkat çektiğini ve Hollywood'da, insanların filmden söz edildiğinde hemen "Aaa, evet biz bu filmi duyduk" dediklerini söyledi.


İngilizce ismin filmin yönetmeni Yüksel Aksu tarafından konduğunu söyleyen Güven, filmin İngilizce isminin Orta Amerika'da dondurma satıcılarının ürünlerine satarken kullandıkları bir ifade olduğunu belirtti. Yapımcı Güven, bu yıl Oscar ödüllerinde yabancı film kategorisinde 61 filmin yarıştığını hatırlatarak, bu filmlerin önemli kısmının büyük stüdyo filmleri olduğunu, dolayısıyla rekabetin çok fazla olduğunu açıkladı. Güven, "İşimiz zor ama hedefimiz 61 ülke arasında ilk beşe ya da dokuza girebilmek" dedi. "Dondurmam Gaymak"ın akademi üyelerine resmi gösteriminin 13 Ocak'ta olacağını söyleyen Güven, filmlerinin ayrıca ABD'de Golden Globe, Palm Springs, Santa Barbara film festivallerinde gösterilmek üzere davet aldığını belirtti.