Hdp'nin 3. Olağan Büyük Kongresi

Hdp'nin 3. Olağan Büyük Kongresi

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP'nin 3.Olağan Büyük Kongresi'nin ardından "Büyük bir atılımla politik ve örgütsel olarak mücadelelerini daha ileri taşıyacaklarını" belirterek, "HDP büyük bir değişimin gücü olmaya devam edecek.

Hdp'nin 3. Olağan Büyük Kongresi

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP'nin 3.Olağan Büyük Kongresi'nin ardından "Büyük bir atılımla politik ve örgütsel olarak mücadelelerini daha ileri taşıyacaklarını" belirterek, "HDP büyük bir değişimin gücü olmaya devam edecek." dedi.


Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen HDP 3. Olağan Büyük Kongresi'nde, önergeyle "divan eş başkanlığına" Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder seçildi.


HDP'nin tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarını selamlayarak konuşmasına başlayan Önder, "Onların bize devrettiği bayrağı biz bir başkana devredene kadar yere düşürmeme sözünü veriyoruz." dedi.


"Buradan, Sayın Öcalan'ı saygı ve sevgiyle selamlıyoruz." ifadelerini kullanan Önder, kongreye katılmak için salonda ve dışarıda bulunanların sayısının 32 bine ulaştığını öne sürdü.


Sırrı Süreyya Önder'in konuşmasının ardından parti çalışmalarına ilişkin sinevizyon gösterimi yapıldı.


HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, kongrede yaptığı konuşmada, kongrenin stratejik, önemli ve tarihsel bir dönemde gerçekleştiğini savundu.


Yeni bir yaşamı inşa etmek için mücadelelerinin süreceğini dile getiren Kemalbay, "AKP-Erdoğan rejimi işte bu mücadeleden korktuğu için herkese saldırıyor. Sadece HDP'ye değil, Furkan Vakfı'na, KESK, Nuriye ve Semih'e, gazetecilere, herkese saldırıyor. Türkiye'yi tek adam rejimini inşa etmek için o kadar büyük bir karanlığa gömdüler, o kadar büyük bir ekonomik ve siyasi krizin içerisine ittiler ki artık halkımız nefes alamıyor." diye konuştu.


Zeytin Dalı Herakatı'na değinen Kemalbay, konuşmasını şöyle sürdürdü:


"Kendi kendini yöneten bir kente yapılan bu saldırı kabul edilemez. AKP-Erdoğan iktidarı Afrin'e saldırıyor. Savaştan ve çatışmadan başka bir şekilde yönetemediği için Afrin'e saldırıyor. Bugün Afrin'de BM'nin de ifade ettiği gibi çocuklar ve siviller ölüyor."


Dönemin ihtiyaçlarına denk bir mücadeleyi yeterince hayata geçiremediklerini ifade eden Kemalbay, "Kongremizden sonra büyük bir atılımla politik ve örgütsel olarak mücadelemizi çok daha ileri taşıyacağız. HDP, büyük bir değişimin gücü olmaya devam edecek." dedi.


Demirtaş, Barzani ve PYD'den mesaj


Kongrede, tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın mesajı da okundu. Mesajında, kongrenin hayırlı olmasını dileyen Demirtaş, partisinin artık Türkiye'nin ana siyasi çizgilerinden biri olarak kalıcı bir siyasi kuruma dönüştüğünü kaydetti.


Kendisini yeniden Eş Genel Başkan olarak öneren herkese teşekkür eden Demirtaş, "Beni bir kez daha onurlandırdığınız için şükranlarımı sunuyorum. Ancak daha önce izah ettiğim gerekçelerle görevimi yeni arkadaşlara devretmeyi siyasi ve ahlaki sorumluluğumun gereği olarak görüyorum. Sizlerin desteği ile seçilecek yeni Eş Genel Başkanlarımızı şimdiden kutluyor, başarı ve dayanışma duygularımı iletiyorum." ifadesini kullandı.


Kongrede, tutuklu eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ ve milletvekilleri ile eski IKBY Başkanı Mesut Barzani ve terör örgütü PYD'den gelen mesaj da okundu.


Kongreden notlar


İstiklal Marşı'nın okunmadığı kongrede sözde "devrim şehitleri" anısına saygı duruşunda bulunuldu.


Salona kurulan ekranda yer alan küçük Türk bayrağı dışında salonda Türk bayrağı bulunmaması dikkati çekti.


Eş Genel Başkan adayları Pervin Buldan ve Sezai Temelli ile HDP milletvekilleri toplu olarak girdikleri salonda, katılımcıları selamladı.


CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da kongreye katılarak, görevden alınan Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık'ın yanında oturdu.


Kongreyi yurt dışından da bazı davetliler izledi. Kongrede sık sık terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıldı.


3 bin 500 polis görev yapıyor


Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ankara Spor Salonu'ndaki kongrenin güvenliği için tüm birimlerden yaklaşık 3 bin 500 polis görev yapıyor. Güvenlik önlemlerine helikopterler ve atlı polisler de destek veriyor.


Kongrenin yapıldığı salonda yaklaşık 8 bin 500, dışında ise 500 katılımcının bulunduğu, kongreye katılanların toplam sayısının yaklaşık 9 bin olduğu bildirildi.

Kaynak: AA