Hdp Mardin Milletvekili Sancar Açıklaması

Hdp Mardin Milletvekili Sancar Açıklaması

02.07.2015 16:53 | Son Güncelleme: 02.07.2015 16:53
Hdp Mardin Milletvekili Sancar Açıklaması

TBMM (AA) - HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde akademisyen kıyımı yaşandığı iddiasında bulundu.

TBMM  (AA) - HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Mardin Artuklu Üniversitesi'nde akademisyen kıyımı yaşandığı iddiasında bulundu.

Sancar, beraberinde HDP'nin akademik kökenli milletvekilleriyle düzenlediği basın toplantısında,  Mardin Artuklu Üniversitesi'nde uzun süredir devam eden politikanın sonucu olarak çoğu Avrupa ülkesi vatandaşı 14 akademisyenin sözleşmesinin feshedildiğini belirtti. 

Mardin Artuklu Üniversitesi'nde öğretim elemanı kıyımı yaşandığını öne süren Sancar,  şunları söyledi:

"Üniversite, özellikle diller konusunda uluslararası düzeyde saygın ve kabul görmüş çoğulcu yapılanma içine girmişti. Uluslararası öğretim elemanları da bu yapının tamamlayıcı ve zenginleştirici unsuru oldu. Kapasitesiyle kıyaslandığınızda en zengin uluslararası öğretim elemanı istihdamının olduğu üniversite, hem kente hem de bölgeye hem de Türkiye ve Ortadoğu'ya açılan kanallara sahipti. Bu kanalları genişletmek için öğretim elemanları ve öğrencilerin ciddi çalışmaları var. Kürdoloji bölümünün fazla geliştiği, kontrol dışına çıktığı, fazla çoğulcu ve demokratik olduğu için belli çevrelerde rahatsızlık oluştu. Üniversite operasyon merkezi seçildi." 

Sancar, 14 akademisyenin kurallara aykırı şekilde görevinden uzaklaştırıldığını, sözleşmelerinin süre bitiminden çok önce sonlandırıldığını,  öne sürülen gerekçelerin yasal ve meşru olmadığını belirterek, üniversite yetkililerini demokratik normlara ve akademik ilkelere uygun davranmaya davet etti. 

HDP Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy da uzun süre üniversite ile ilişkisi bulunduğunu, Kürdoloji alanında ciddi çalışmalar,  uluslararası boyutta toplantılar yapıldığını ve sinerji yarattığını anlattı.

Bölgede resmi ideolojinin dışında  çok dilli eğitim yapan üniversitenin dünyada kabul gördüğünü, uluslararası alanda akademisyenlerin transfer edildiğini ve çekim merkezi olduğunu ifade eden Özsoy, "Uluslararasılaşma konsepti varken hiçbir gerekçe gösterilmeden,  yabancı düşmanı, ırkçı ve kadın düşmanı bakış açısıyla akademisyenlerin çıkarılmasıyla öğrencilerin psikolojisini bozdu. Bazı bölümler işlemez durumda ve  yabacı dilde eğitimde açık var. Üniversite yönetimi değişti ve sürekli olarak sistemli şekilde üniversiteyi küçültüp  kontrol altına almaya çalışılıyor. Bu işleri yapanlar ise akademik anlamda kifayetsizler. YÖK onayıyla üniversiteye gelmiş bu insanları kafalarına göre işe alıp, çıkarıyorlar. Akademik alanı bu kadar politize etmenin kimseye faydası yok" diye konuştu.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, üniversitede yaşananların "diğer bölge üniversitelerine benzetme operasyonu" olduğunu belirterek, "Diğer üniversitelerin her biri bir cemaat grubunun üniversitesi haline dönüştürülmüş. Kişi uygunsa ona göre kadro planlaması yapılıyor. Farklı olmanız, dışlanmanız için yeterli" dedi.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title