Hdp'li Aslan: Nusaybin'de Tatsız Olay Olmasın Diye Gazetecilere Eşlik Ettik

Hdp'li Aslan: Nusaybin'de Tatsız Olay Olmasın Diye Gazetecilere Eşlik Ettik

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Mardin’in Nusaybin ilçesinde dün yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Hdp'li Aslan: Nusaybin'de Tatsız Olay Olmasın Diye Gazetecilere Eşlik Ettik

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Mardin’in Nusaybin ilçesinde dün yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Aslan, bir gazetecinin beyanlarının aksine kendisinin medya mensuplarına yardım ettiğini, bir tatsız olay yaşanmaması için gazetecilere arabalarına kadar eşlek ettiğini dile getirdi.

Aslan’ın açıklaması şöyle: “26.11.2015 tarihinde 14 günlük sokağa çıkma yasağının kalkmasının ardından Nusaybin’de inceleme yapmak için bulunduğum Abdulkadirpaşa Mahallesine, Mardin Süryani Birliği Başkanı Yuhanna Aktaş, Nusaybin Eğitim Sen eski şube başkanı Abdullah Gökçe ile giderken 15-20 kişilik bir grubun bir haber ekibi ile tatsızlık yaşandığına tanıklık ettikten sonra, olayı anlamak ve gerekli tedbirlerde bulunmak için olay yerine gittik. Tatsız bir olay yaşanmaması ve basının özgürce işini yapabilmesi için bir süre bekledikten sonra incelemelerimizi yapmak için oradan ayrıldık. Bizler ayrılırken tatsızlığın tekrar devam ettiğini gördük, yanımdaki arkadaşlarla beraber tatsızlığın daha fazla büyümemesi için basın ekibine arabalarına kadar eşlik ettik. Olaydan Yaklaşık 1 saat sonra Habertürk Diyarbakır muhabiri hakkımda gerçekleri yansıtmayan, kötü niyetli, partimi ve şahsımı hedef göstererek itibarsızlaştırmaya yönelik çirkin iftiralarını basından öğrendim. Kendisi Nusaybinde yaşananları haber yapmak yerine kendisini haber yapıp geri dönmüştür. Bu çirkin iftirasına kendi Habertürk medya grubu dahi inanmamış ve haber yapma gereği duymamıştır. Ancak Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) genel başkanı Yılmaz Karaca, gazetecilik ve tarafsızlık ahlakı ile bağdaşmayan bir tarzda, beni arayıp olay ile ilgili bilgi alma gereği bile duymadan bu çirkin iftiralara dayanarak saldırgan bir dille beni ve partimi hedef alan ilkesellikten ve insaftan yoksun bir basın açıklaması yapmıştır. İlgili kişi ve kurumlar Nusaybin’de yaşanan vahşeti kamuoyuna duyurmak yerine, Nusaybin ablukasını gölgelemek ve gündemden düşürmek için şahsıma ve partime iğrenç ve ahlak dışı iftiraları atıp, yaymışlardır. Art niyetli bir şekilde servis edilen sistematik çirkin iftirayı basını ve medyayı kullanarak duyurulmasına zemin hazırlayanları kınıyor ve bu kişi ve kurumlar hakkında tüm hukuki yollara başvuracağımı basına ve kamuoyuna arz ederim.”