Hdp Gaziantep Milletvekili Toğrul Açıklaması

Hdp Gaziantep Milletvekili Toğrul Açıklaması

04.09.2015 16:11 | Son Güncelleme: 04.09.2015 16:11
Hdp Gaziantep Milletvekili Toğrul Açıklaması

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Turaş Turizmde 200 kişinin işten çıkarıldığını belirterek, ciddi bir mağduriyete neden olacak bu durumun önlenmesini istedi.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Turaş Turizmde 200 kişinin işten çıkarıldığını belirterek, ciddi bir mağduriyete neden olacak bu durumun önlenmesini istedi.

Toğrul, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de emekçilerin her gün bir hak kaybına uğradığını ve emek sömürüsü yaşandığını savundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde hizmet veren Turaş Turizmin, yüzde 51'lik hissesinin Turizm Dayanışma Vakfına (Tudav), yüzde 49'luk hissesinin de Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğüne (Dösim) ait olduğunu hatırlatan Toğrul, Tudav'ın, 200 personele kapanma gerekçesiyle işten çıkarma beyanında bulunduğunu aktardı.

Bakanlık ve vakıf arasındaki anlaşmazlığın faturasının 200 çalışana ödettirilmek istendiğini ileri süren Toğrul, daha önce 40'a yakın kişinin işten çıkarılması gündeme geldiğinde, bu kişilerin Dösim'e aktarılma işlemi yapılarak, mağduriyetlerinin giderildiğini anımsattı.

"İşten çıkarılacak 200 kişi, ailesiyle birlikte düşünülürse bu konuda ciddi bir mağduriyetin yaşanacağı açıktır" ifadesini kullanan Toğrul, söz konusu kişilerin mağdur edilmemesini istedi.

Toğrul, "Bakanlık ve vakfın yapacağı görüşmelerde, bu işin çözümüne kadar geçen sürede, mağduriyet yaşanmaması için işçilerin işlerine devam etmesi talebinde bulunuyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title