HDP'den TBMM'de Dövizli Protesto

21.01.2016 14:54 | Son Güncelleme: 21.01.2016 15:27
HDP'den TBMM'de Dövizli Protesto

HDP'li milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda son dönemlerde düzenlenen operasyonları eleştirerek protesto gösterinde bulundular.

HDP'li milletvekilleri, TBMM Genel Kurulu'nda beraberlerinde getirdiği döviz ve pankartlarla protesto eyleminde bulundu. "Ölümü değil, yaşamı savunuyoruz" ve "Çocuklar ölmesin" gibi dövizler açan HDP'li vekiller, Güneydoğu'da yaşanan gerilime dikkat çekti.

PERVİN BULDAN'IN YÖNETTİĞİ OTURUMDA PROTESTO

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 31. birleşimi yoklama ile açıldı. Birleşimi Meclis Başkanvekili Pervin Buldan yönetti. Gündem dışı söz alan HDP Milletvekili Mahmut Torlu, kürsüye çıktığında HDP'li vekillerce dövizler açıldı.

HZ. MUHAMMED'DEN ÖRNEK VERDİLER

Dövizlerin üzerinde "Ölümü değil yaşamı savunuyoruz", "Çocuklar ölmesin", "Savaşa hayır, barış hemen şimdi" ifadeleri yer aldı. HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ise Meclis kürsüsünde şu ifadeleri kullandı:

"Hazreti Peygamber Bedir Savaşı'nda öldürülen müşriklerin savaş alanında kalan cenazelerini defnetmelerini ve onlara saygısızlık etmemeleri için Müslüman savaşçılara talimat vermiş ve bu talimat yerine getirilmiştir. Yine, bir hadisi şerifte Allah'ın Resulü, cenazeye işkence yapılmasını yasaklamaktadır. 16 Ağustos'tan bu yana Kürdistan'da hiçbir hukuktan, iç ve dış hukuktan kaynağını almayan sokağa çıkma yasaklarıyla neredeyse halkın üzerinde bir işkence yürütülmektedir. Her gün gençler, çocuklar, kadınlar, yaşlılar öldürülmektedir. Sadece bununla kalmamıştır, bu sokağa çıkma yasakları cenazeler üzerinden birer işkenceye dönüşmüştür. Bakın, Silopi'de 11 çocuk annesi Taybet İnan, öldürüldükten sonra 7 gün sokak ortasında bekletildi. Eşi, onun hâlâ sağ olduğunu ve ona ipi uzattığını ama ipi tutamadığını söyledi ve günlerce bekletilen cenazeye daha sonra kayını müdahale etmek istedi. Maalesef kayını Yusuf İnan da aynı şekilde katledildi."

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title