HCS Kablolama Sistemleri'ndeki Molex Hisselerini Satın Aldı

HCS Kablolama Sistemleri, Molex'de bulunan yüzde 40 oranındaki hisselerini geri satın almak suretiyle, sektördeki faaliyetlerine Boydak Holding ve HES Kablo ile devam edecek.

HCS Kablolama Sistemleri'ndeki Molex Hisselerini Satın Aldı

Türkiye'nin ilk ve tek yapısal kablolama ürünleri üreticisi HCS Kablolama Sistemleri, ortakları arasına 2007 yılında katılan Molex hisselerinin yüzde 40'ını geri satın almak suretiyle, ortaklık anlaşmasını sona erdirdi. HCS, sektördeki faaliyetlerine Türk üreticisi olarak HES Kablo ve Boydak Holding'in desteğiyle devam edecek.

Boydak Holding şirketlerinden ve Türkiye'nin en büyük kablo üreticisi HES Kablo tarafından 2000 yılında kurulan HCS, ulusal ve uluslararası pazarlara bakır ve fiber optik network kablolama ürünleri imalatı ve satışı gerçekleştiriyor.

HCS Kablolama, 12 yıllık kısa geçmişine rağmen sunduğu yüksek kaliteli ürünler ve dünyada toplam 44 ülkeye gerçekleştirdiği ihracatla, BT sektörünün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor. 2000 yılında Türkiye'nin ilk data kablolarının üretimini yapan HCS, yıllık 40 milyon dolarlık satış ve 100 bin kilometre üretim kapasiteyle, ülkemizin data kablo ihtiyacının büyük bir kısmını gerçekleştirebilecek kapasiteye sahiptir.

Dünyada data kabloları sektöründe en son teknoloji ürünleri olan 'Kategori 6A', 'Kategori 7' ve 'Kategori 7A' gibi kabloların üretimi de ülkemizde sadece HCS'nin Kayseri'deki tesislerinde gerçekleştiriliyor. Veri merkezlerinde ve hızlı dosya paylaşımı gerektiren yerlerde her geçen gün kullanımı artan bu kablolar, 100 metrelik mesafeye kadar saniyede 10 bin megabit veri aktarımına fırsat veriyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan HES Kablo Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Boydak; "Molex ile 2007 yılında başlattığımız ortaklığımızı, Molex'deki yüzde 40 oranındaki hisselerimizi geri satın almak kaydıyla bu yıl itibariyle sona erdirme kararı aldık. HCS, önümüzdeki dönemde Türk üreticisi olarak, Boydak Holding ve HES Kablo ortaklığıyla ulusal ve uluslararası faaliyetlerine devam edecek." dedi.

Kayseri'deki kendi tesislerinde üretimini gerçekleştirdiği ürünlerin tamamının uluslararası standartlara uygun olduğunu ve bu konuda uluslararası test kuruluşlarının kalite güvence programında olmasının HCS'yi sektörde ön sıralara çektiğini hatırlatan Mustafa Boydak "Türkiye'nin yapısal kablolama sistemleri pazarı yaklaşık 45 milyon dolar civarında.

Türkiye'deki pazarın 16-17 milyon dolarını karşılayan HCS Kablolama ile ülkemizin ihtiyacı olan teknolojik ve katma değerli ihracat ürünlerini kendi tesislerimizde üreterek, cari açığın kapatılmasına destek olurken, ürettiğimiz kabloların yüzde 50'sini yurtdışındaki 44 ülkeye ihraç ederek, ülke ekonomimize de katkı sağlıyoruz" dedi.

1.5 sene içerisinde kapasite artımına giderek yaklaşık 5 milyon Euroluk yatırım planladıklarını da dile getiren Boydak, önümüzdeki dönem kapasite artırımı ile ayda 12 bin kilometre kablo üretimi gerçekleştireceklerinin de sinyalini verdi.

HCS Kablolama yurtdışı pazarlar için planladığı yeni yatırım alanlarıyla, uluslararası arenada da büyümesini sürdürmeyi öngörüyor.
HCS ürünleri ve çözümlerinde ömür boyu garanti
Pazarlama odaklı yaklaşımı benimsemeyen HCS Kablolama Sistemleri, teknik avantaj temeline dayanan iş yapış şekliyde, sektörde farklılaşıyor.

HCS ürünleri ve çözümleri, uzun ömürlü ve gelecekteki uygulamaları destekleyen kablolama sistemleri kurmak üzere dizayn ediliyor ve 'ömür boyu garanti' güvencesiye güven ortamı yaratıyor. Türk mühendislerinin ve işçiliğinin, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika teknolojisi ve bilgi birikimiyle harmanlandığı HCS ürünleri, Türk pazarının yanı sıra uluslararası pazarlarda da en iyi maliyet ve performans oranına sahip ürünleri pazara sunuyor.