Hazreti Muhammed'e Hakaret Edilen Karikatüre Tepki

Hazreti Muhammed'e Hakaret Edilen Karikatüre Tepki

İsveç'te Yaşayan Müslümanlar, Hazreti Muhammed'e Hakaret Edilen Karikatürü Yayımlayan İsveç Gazetesini Protesto Etmek İçin Bugün Cuma Namazı Sonrasında Bir Yürüyüş Yaptı.

Hazreti Muhammed'e Hakaret Edilen Karikatüre Tepki

İsveç'te yaşayan Müslümanlar, Hazreti Muhammed'e hakaret edilen karikatürü yayımlayan İsveç gazetesini protesto etmek için bugün cuma namazı sonrasında bir yürüyüş yaptı.

Nerikes Allehanda isimli yerel gazetenin bulunduğu İsveç'in küçük şehirlerinden Örebro'da yapılan yürüyüşte, gazete ve karikatürist Lars Vilks protesto edildi. Gösteride bir konuşma yapan Örebro İslam Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Jamal Lamhamdi, "Gazetenin genel yayın yönetmeni Ulf Johansson görüşmeye açık biri, fakat anladığım kadarıyla birileri tarafından engelleniyor. Biz önümüzdeki hafta bu soruna çözüm bulabileceğimizi ümit ediyoruz. Böylesi çirkin bir olayın tekrarlanmamasını istiyoruz. Bu çirkin

hakaretler tüm Müslümanlık'a yapıldı. Biz sadece inancımıza saygı duyulmasını istiyoruz. Hiç kimse peygamberimiz Hazreti Muhammed'in karikatürlerini çizmeyi düşünmesin, çünkü bu bizim inancımızda çok önemli" dedi.

Nerikes Allehanda Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Johansson ise, "Ben düşünce özgürlüğü için savaşıyorum. Onların da düşüncelerini dile getirmek için çaba sarf etmelerini olumlu karşılıyorum. Fakat yayımladığımız karikatürler üzerinden bizi hedef alarak gösteri yapmaları hiç de olumlu bir şey değil" diye konuştu.

(EA-OYK-OYK-OK-D)