Haziran'da En Yüksek Getiriyi 1,70'le Faiz Sağladı

2008 Haziran Ayı Finansal Getiri Araştırmasına Göre, 3 Aylık Değerlendirmede 1,70'le Mevduat Faizi En Yüksek Getiri Sağlayan Yatırım Aracı Oldu. Faizden Sonra En Yüksek Kazancı, 6 Aylık Değerlendirmede Yüzde 9,62 ile Külçe Altın Sağladı.

Haziran'da En Yüksek Getiriyi 1,70'le Faiz Sağladı

2008 Haziran ayı finansal getiri araştırmasına göre, 3 aylık değerlendirmede 1,70'le mevduat faizi en yüksek getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Faizden sonra en yüksek kazancı, 6 aylık değerlendirmede yüzde 9,62 ile külçe altın sağladı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2008 Haziran Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları istatistiklerini açıkladı. TÜİK'ten verilen istatistiki bilgilere göre, haziran ayında finansal yatırım araçlarından Mevduat Faizi, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 1,70 ile en yüksek oranda aylık reel getiri sağladı. Haziran'da diğer yatırım araçlarından TÜFE ile indirgendiğinde ise Borsa Endeksi yüzde 7,47 ve Külçe Altın yüzde 0,90 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım araçları oldu.

Finansal yatırım araçlarından Mevduat Faizi, TÜFE ile indirgendiğinde üç aylık değerlendirmede, Külçe Altın ise ÜFE ve TÜFE ile indirgendiğinde altı aylık ve yıllık değerlendirmelerde en yüksek reel getiri ile yatırımcısına kazandıran ürünler oldu. Mevduat Faizi, yatırımcısına ÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 3,02 oranında kaybettirdi. Altı aylık değerlendirmeye göre Külçe Altın'ın reel getirisi TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,62 düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Borsa Endeksi, ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 39,08, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde 34,62 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak dikkat çekti.

Yıllık olarak değerlendirildiğinde, finansal yatırım araçları en fazla reel getiri oranına göre Külçe Altın, Mevduat Faizi, Euro, Dolar ve Borsa Endeksi olarak sıralandı. ÜFE ile indirgendiğinde, Külçe Altın yüzde 8,35 oranında reel getiri sağlarken, Mevduat Faizi yüzde 0,53, Euro yüzde 7,46, Dolar yüzde 20,19 ve Borsa Endeksi yüzde 28,22 oranında yatırımcısına kaybettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde ise Külçe Altın yüzde 14,64 ve Mevduat Faizi yüzde 5,24 oranında reel getiri sağlarken, Euro yüzde 2,09, Dolar yüzde 15,56 ve Borsa Endeksi yüzde 24,06 oranında yatırımcısını zarar ettirdi.

Kaynak: CHA