Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Ordu'da "İş Dünyası ile Buluşma" programına katıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Ordu'da "İş Dünyası ile Buluşma" programına katıldı

07.11.2019 18:31 | Son Güncelleme: 07.11.2019 18:46
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Ordu'da

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ordu'da İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ordu'da İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı. Bakan Albayrak, geçen yıl cari açığın 58 milyar dolara kadar yükseldiğini, bu yıl ağustos ayında ise 5,1 milyar dolar cari fazlanın olduğunu ve bunun Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu kaydetti.

Bir dizi programlara katılmak üzere kente gelen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ordu Kültür ve Sanat Merkezi'nde düzenlenen İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı. Programda konuşan Bakan Albayrak, "Türkiye için Değişim Başlıyor" diyerek başlatılan iş dünyası buluşmalarına Ordu'da devam ettiklerini ifade etti. Son 15 ayda ekonomide, eşine tarihte rastlanmamış bir mücadele ortaya koyduklarına değinen Bakan Albayrak, "Ülkemize karşı başlatılan girişimlerin son halkası olan ekonomik saldırılara karşı durduk. Bizi terör örgütleri ile devletin içinde yapılanmış sinsi bir yapı ile darbe girişimi ile durdurmayanlar, son olarak ekonomimizi hedef aldı. Tehditlerin, şantajların, yaptırımların ardı arkası kesilmedi. Milletimizin desteği, Cumhurbaşkanımızın liderliği ile hepsini savuşturduk. Yaşanan süreçlerin ekonomimize verdiği etkileri ortadan kaldırdık. Son 15 ayı hep birlikte yaşadık. 3 büyük kur atağı yaşadık. Kuru en üst seviyeye çıkartmaya çalıştılar. Bunun sonucu olarak enflasyonu kontrol edilemez hale getireceklerdi. Ülkemizi altından kalkılamayacak bir faiz yükü ile çökerteceklerdi ama başaramadılar. Önce saldırılarını savuşturduk. Ardından Türkiye'ye karşı böyle girişimlerde bir daha bulunmamaları için önlemlerimizi aldık" dedi.

"Geçen yıl 58 milyar dolara yaklaşan cari açık, bu yıl 5,1 milyar dolar cari fazla olarak, Cumhuriyet tarihine geçti"

Bakan Albayrak, Türkiye'nin borçluluk noktasında dünyanın en iyi ülkelerinden biri olduğuna değinerek, "Türkiye, cari açık noktasındaki geçmişten bugüne kadar tarihsel kırılgınlıklarımızdan en önemlilerinden bir tanesi noktasında cari açıkta artık cari fazla veren bir noktaya geldi. Geçtiğimiz yıl haziran ayı itibari ile 58 milyar dolara yaklaşan cari açık, Ağustos ayı itibari ile 5,1 milyar Dolar cari fazla vererek Cumhuriyet tarihinin en yüksek cari fazlasını aştı" şeklinde konuştu.

"82,3 ton altın ekonomiye kazandırıldı"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yastık altında bulunan altınlar da dahil toplamda 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdıklarını ifade ederek, "Yastık altını ekonomiye kazandırmak, yerli ve daha düşük faizli bir finansman kaynağı değerlendirmek için altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihalelerine önem verdik. Bunun sonucu olarak 2019'da tarihin en büyük, tarihi bir seviye ulaştık ve 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdık. Finansman tarafında bütün ekibimizle başarılı bir performans ortaya koyduk. 2019 yılında Bakanlığımızca izlenen strateji sayesinde sene başında 117 milyar TL olarak öngörülen faiz ödemesinin, sene sonunda 99 milyar TL olmasını öngörüyoruz. Rakamlar ortada. Makroekonomik göstergelerin hepsinde tarihi bir başarı elde ettik. Şimdi sırada sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme var. Üçüncü çeyreğe ilişkin öncü göstergeler ekonomik aktivitede toparlanma eğiliminin güçlendiğini gösteriyor" dedi.

Ordu'ya yatırım müjdesi

Bakan Albayrak, özetle şunları kaydetti:

"Özellikle Ordu anlamında altyapı karayolları noktasında, DSİ sulama altyapısı anlamında, organize sanayi bölgeleri noktasında çok önemli adımları çok kısa sürede atacağız. ve inşallah bu karayolu tamamlanıyor. Bakanlığımız ile bu konuda hızlı adımlar atacağız. Demiryolu altyapısı ile ilgili bu adımları hızlı atacağız." - ORDU

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Ordu'da 'İş Dünyası ile Buluşma' programına katıldı
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Ordu'da 'İş Dünyası ile Buluşma' programına katıldı
Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Ordu'da 'İş Dünyası ile Buluşma' programına katıldı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Ekonomi

Son Dakika Haberleri

İletişim Başkanı Altun: "Tüm dünyayı siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda olumsuz yönde etkileyen Koronavirüs salgınına rağmen hukuk ve ekonomi... - Ekonomiİletişim Başkanı Altun: "Ülkemizin ekonomisine olan güvenin tescili niteliğinde olan söz konusu ikili anlaşmaları, daha birçok uluslararası... - EkonomiSon dakika haberleri | Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Sayın Bakanlarımızla birlikte iş dünyamızın kıymetli temsilcileriyle bir araya geldik. - EkonomiTOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Gayet kapsamlı ve verimli bir toplantıydı. Bu dönemde devletimizi yanımızda görmek bizim için çok değerliydi." - EkonomiSon Dakika | Bakan Elvan: "İş dünyası ile görüşmelerimizi TOBB ile sürdürdük. Bakanlarımız Abdulhamit Gül, Zehra Zümrüt Selçuk, Mustafa Varank, Bekir Pakdemirli... - EkonomiHazine ve Maliye Bakanı Elvan: "(İş dünyası ile görüşmeler) Önümüzdeki hafta MÜSİAD ile programımıza devam edeceğiz." - EkonomiAsgari ücret zammı için ilk öneri HDP'den geldi: 4 bin TL olsun - EkonomiOrdu'da hastanelerin poliklinik, otopark ve yemekhaneleri yoğun bakıma dönüştürülüyor - HaberlerSon dakika haber: Pandemi, katlanabilir ve işlevsel mobilyalara ilgiyi artırdı - Ekonomi"İntihar etti" dediği eşi kurtulunca gerçekler ortaya çıktı! Tecavüz edip başından vurmuş - HaberlerSon dakika: Arızalı televizyonun izini sürdü, 8 sene sonra hukuk zaferi kazandı - EkonomiSon dakika... Yatırımcı rehberi (10) - EkonomiKöylünün geçim kaynağı oldu! Koronavirüs sonrası kekik yağı satışları patladı - Ekonomi
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak Ordu'da "İş Dünyası ile Buluşma" programına katıldı - Ordu
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.11.2020 14:55:41. #1.14#
title