Hazine Arazilerini Tarıma Açma Planıyla Gap Çıkarması

Hazine Arazilerini Tarıma Açma Planıyla Gap Çıkarması

24.05.2008 02:17 | Son Güncelleme: 24.05.2008 02:17
Hazine Arazilerini Tarıma Açma Planıyla Gap Çıkarması

Başbakan Tayyip Erdoğan, Bakan, Milletvekili, Bürokrat, Belediye Başkanı, İşadamı ve Sivil Toplum Örgütleriyle Birlikte Salı Günü Diyarbakır'a "Gap Çıkarması" Yapacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan, bakan, milletvekili, bürokrat, belediye başkanı, işadamı ve sivil toplum örgütleriyle birlikte salı günü Diyarbakır’a "GAP çıkarması" yapacak.

Erdoğan, GAP ile birlikte, Çukurova, Konya ve Erzurum ovaları ile İstanbul’un 2040 yılına kadar su gereksinimi karşılayacak Büyük Melen projelerinin de içinde yer aldığı "öncelikli yatırımların" hızlandırılmasına ilişkin eylem planını açıklayacak. Erdoğan’ın açıklayacağı pakette Hazine arazilerinden uygun olanlarının tarıma açılması planı da yer alacak

Baykal’dan önce

Erdoğan’ın, sanayi ve altyapıdan sulama ve enerjiye kadar bir dizi projeyi içeren rekor bütçeli eylem planını açıklamak için, önümüzdeki yerel seçimlerde göz diktiği Diyarbakır’ı tercih etmesi anlamlı bulundu. Dev katılımlı bu toplantı için Diyarbakır’da uygun mekan arayışları da sürüyor. Kulislerde, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın parti yönetimini 5 Haziran’da Diyarbakır’da toplama kararının hemen ardından gelen bu GAP çıkarmasının zamanlamasına da dikkat çekildi.

Bakan ve milletvekili akını

Erdoğan’a bu gezisinde, Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Bayındırlık Bakanı Faruk Özak ve Tarım Bakanı Mehdi Eker’in de aralarında yer aldığı en az dokuz bakan eşlik edecek. AKP’li parti yöneticileriyle birlikte GAP bölgesindeki dokuz ilden milletvekilleri de çağırıldı.

Baydemir de davetli

Hazırlıkları yürüten Ekren, GAP illerindeki DTP’liler dahil bütün partilerden milletvekili ve belediye başkanlarını da davet edecek. Davetliler listesinde, Erdoğan’ın randevu vermediği Diyarbakır’ın DTP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de bulunuyor.

Ekonomi bürokrasisi de gidiyor

Diyarbakır çıkarmasına, Ekren’in bölgedeki hazırlık toplantılarına katılan Başbakanlık, Maliye, Hazine ve DPT Müsteşarları, DSP ve Karayolları ile Ziraat, Halk ve Vakıflar Bankası Genel Müdürleri ile diğer ekonomi üst bürokrasisinin de katılması bekleniyor.

BM’den bile temsilci çağırılıyor

GAP Kalkınma Platformu üyeleriyle birlikte bölgedeki yatırımlarla ilgilenen işadamlarıyla birlikte, bölgedeki sanayi ve ticaret odalarının başkanları ile Ekren’in hazırlık toplantılarına katılan GAP bölgesindeki sivil toplum örgütü temsilcileri ile gazeteciler de davet ediliyor. Toplantı için, GAP İdaresi ile birlikte bölgedeki kuraklıkla mücadele için ortak proje yürüten BM’den de bir temsilci çağırılıyor.

Tarımda verimlilik için arazi birleştirme

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı Eylem Planı’nda, gerçekleşme tarihleriyle birlikte yer alması beklenen adımlardan bazıları şöyle:

Tarımda verimliliği arttırmak amacıyla arazi toplulaştırılması.

Tarımsal üretimdeki enerji fiyatlarının aşağı çekilmesiyle birlikte, ciddi kuraklık tehdidi altındaki Güneydoğu başta olmak üzere çiftçilerin enerji ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılması.

Önümüzdeki dönem bölgede öne çıkarılacak yenilenebilir enerji, organik tarım ve giysi ile turizm alanlarına yönelik sektörel yeni teşvik ve destekler.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title