Hayvanseverler, TBMM'de Bekleyen Yasaların Geri Çekilmesi İçin Eylem Yaptı
Haberler » Güncel » Hayvanseverler, TBMM'de Bekleyen Yasaların Geri Çekilmesi İçin Eylem Yaptı - Haber

Hayvanseverler, TBMM'de Bekleyen Yasaların Geri Çekilmesi İçin Eylem Yaptı

TBMM'de hayvan haklarına yönelik yapılacak değişikliklerin, hayvanların aleyhine olacağını öne süren aralarında sanatçıların da bulunduğu grup Taksim'de eylem yaptı.

Hayvanseverler, TBMM'de Bekleyen Yasaların Geri Çekilmesi İçin Eylem Yaptı

TBMM'de hayvan haklarına yönelik yapılacak değişikliklerin, hayvanların aleyhine olacağını öne süren aralarında sanatçıların da bulunduğu grup 'de eylem yaptı. Eyleme katılanlar yanlarında köpeklerini de getirince renkli görüntüler oluştu.

Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu'nca organize edilen, TBMM'de hayvan haklarıyla ilgili bekleyen tasarının yasalaşması halinde hayvanlara yönelik şiddetin artacağını düşünen yaklaşık 500 kişi 'nda toplandı. 'Hakim ve savcılar duyun bizi', 'Yaşamak haktır', 'Kanlı yasaya hayır', 'Göz göre göre ölüm yasasına hayır', 'Köpeği için ölecek yürek var burada' 'İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu' yazılı pankart ve döviz taşıyan grup, 'Hayvan hakları engellenemez' şeklinde slogan attı. Islık ve düdük çalarak İstiklal Caddesi'nde ilerleyen grup, yanlarında getirdiği köpeklerle renkli görüntüler oluşturdu. Çeşitli kıyafetler giydirilen ve güneş gözlüğü takılan köpekler çevredekilerin ilgi odağı oldu.

Eylemcilere Sanatçı da destek verdi. Grup adına yapılan açıklamayı okuyan Hünal şöyle konuştu: "5199 sayılı hayvanları koruma kanununda değişiklik yapmak üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nca meclise sunulan da da dahil bu yöndeki bütün tasarılar hakkındaki ciddi endişelerimizi meclis ve kamuoyuyla paylaştık. Bu endişelerimiz artarak bugünlere kadar gelmiştir. Kanun adına uygun bir düzenlemeyle gerçek bir koruma sağlamak yerine, yeni düzenlemeler hayvanları sosyal hayattan tecrit edilerek yok edileceğini gösteren çok sayıda emare bulunmaktadır. Bu endişe verici konuları aylardır dernekler ve STK'lar yasa koyuculara anlatmaya çalışıyoruz. Mecliste bekleyen tasarıların yasalaşması halinde Türkiye'yi utandıran hayvanlara yönelik vahşet manzaraları korkarız ki kaçınılmaz biçimde artacaktır. Tek isteğimiz tüm canlıların yaşam haklarının korunması olup 5199 sayılı kanunda değişiklik yapılmasını öngören tüm yasaların bir an evvel geri çekilmesidir."

Kaynak: CHA