Hayvansal desteklemeler Ocak ayının 20'sinden sonra ödeniyor

Kars'ın tarım ve hayvancılığı '2007 yılı Tarım ve Hayvancılık Değerlendirme Paneli' ile masaya yatırıldı. Programda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hayvancılık Daire Başkanı Dr. İbrahim Özcan, çiftçilere bir müjde vererek, "Uzun zamandan beri alamadığınız tarımsal desteklemeler içerisinde bulunan hayvancılık desteklemelerini inşallah ayın 20'sinden sonra Ocak ayı içerisinde ödeyeceğiz." dedi.

Hayvansal desteklemeler Ocak ayının 20'sinden sonra ödeniyor

Kars'ın tarım ve hayvancılığı '2007 yılı Tarım ve Hayvancılık Değerlendirme Paneli' ile masaya yatırıldı. Programda konuşan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hayvancılık Daire Başkanı Dr. İbrahim Özcan, çiftçilere bir müjde vererek, "Uzun zamandan beri alamadığınız tarımsal desteklemeler içerisinde bulunan hayvancılık desteklemelerini inşallah ayın 20'sinden sonra Ocak ayı içerisinde ödeyeceğiz." dedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen panele Vali Mehmet Ufuk Erden, Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rektörü Prof. Dr. Abamüslüm Güven, ilçe kaymakamları, Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri, daire amirleri, muhtarlar ve besiciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Tarım İl Müdürü Yusuf Yurdalan yaptı.

Kars'ın yüzde 60'ının geçimini tarım ve hayvancılıkla sağladığını aktaran Yurdalan, hayvanlardan bazı hastalıkların bulaştığını söyledi. Yurdalan bunlardan birinin de brucella olduğunu ve bu hastalığın aşılarını Kars Valiliği İl Özel İdare tarafından ayrılan ödenekle ücretsiz yaptıklarını anlattı. Anlatımını slayt gösterisi ile destekleyen Yurdalan, Kars'ta hayvan sayıları, hayvansal üretim, ilin sulama durumu, yapılan nakdi destekler, desteklenen tarımsal alanlar, mera ıslah çalışmaları, göçerlere kiraya verilen meralar, büyükbaş hayvan ıslahı (suni tohumlama) projeleri gibi çeşitli konularda bilgi verdi.

Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu ise, küresel rekabetin ülke, bölge ve kent sınırlarını tanımadığı bir döneme tanık olunduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Günümüzde bir bölge veya kentteki yönetimler, firmalar, kurum ve kuruluşlar çeşitli örgütlenme ve ağlar içinde, hem aynı kent ve yöredeki, hem de dünyanın herhangi bir yerindeki kuruluşlarla işbirliği, ortaklık ya da rekabet ilişkisine girebilmektedirler. Yerel kalkınmayı en yalın haliyle o yöredeki ekmeği büyütmek ve paylaşmak olarak algılayabiliriz. Ekmeği büyütmekten kasıt, yöredeki üretimi ve gelirleri artırarak yerel kalkınmayı sağlamaktır."

Vali Mehmet Ufuk Erden de, bölgenin temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunun altını çizerek, "Bölgemizin insanlarımızın yüzde 60'ı tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlıyor. Hayvancılık alanında hayvan ıslahı, hayvan aşıları ve beslenme gibi birkaç noktaya önem veriyoruz. Hayvancılığı geliştirip daha ileri götürme çabası içerisinde olacağız. İnsanlarımızın refah düzeyinin hayvancılıkla gelişmesini istiyoruz. Kayıtlı ortam ve birlikte iş yapma bu dönüşümü sağlayacaktır." ifadelerini kullandı.

ÇİFTÇİLER SEVİNDİ

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. KAÜ Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Aslan'ın başkanlığını yaptığı panelde fakültenin öğretim görevlileri Kars'taki tarım ve hayvancılık konusunda bilgiler sundular. Panele dışardan katılımcı olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Hayvancılık Daire Başkanı Dr. İbrahim Özcan, hayvancılığa verilen desteklemelerin yüzde 12, yani 710 milyar YTL olduğunu ifade ederek, "Bu oran 2007 yılı içinde bize yetmedi. Bu oranı 2008 yılı içerisinde daha yukarıya çekeceğiz. Bu arada size bir müjde veriyorum. Bunu Türkiye'de ilk defa siz Karslılar duyacaksınız. Uzun zamandan beri alamadığınız tarımsal desteklemeler içerisinde bulunan hayvancılık desteklemelerini inşallah ayın 20'sinden sonra Ocak ayı içerisinde ödeyeceğiz." dedi.

Tarım kesiminde çalışan insanların sıkıntılarının çok olduğunu vurgulayan Özcan, şöyle devam etti: "Milli gelirden aldıkları pay çok azdır. Ülke ortalamaları 6 bin dolar iken, tarım kesiminde çalışanların oranı ise 1,8'dir. Yani bin 800 dolardır. Amacımız üreticimizin refahını ve sosyal seviyesini yükseltmektir. Bir diğer konu ise, Ziraat Bankası'ndan üreticilere, yetiştiricilere ve hayvan sahiplerine verilen kredilerle ilgili önemli bir gelişme oldu. Ziraat Bankası sizlere kredi veriyor. İşte bu kredilerde 1990'lar ve 2000'ler de yüzde 69 ile 70 olan faiz oranları son beş yılda aşağıya çekilerek son zamanda yasal cari faiz şu anda yüzde 17'dir. Yasal cari faiz üzerinden de hayvancılığa verilen faizi yüzde 60 sübvanse ediyoruz."

Zoonoz hastalıkları konusunda bilgi veren Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mithat Şahin, şunları söyledi: "Zoonoz, hayvan ve hayvan ürünlerinden insana bulaşan hastalıklardır. Toplum huzurunu etkileyen insan sağlığını bozan hastalıklardır. Bu hastalıklar sadece Kars'ın sorunu değil, Doğu Anadolu'nun sorunudur. Ama büyük miktarda Kars'ta görülmektedir. Ayrıca bruselloz ve şarbonun en fazla olduğu il Kars'tır. Yetiştiricilerimizi eğitirsek bunun önüne geçebiliriz. Zoonozlar, hayvan hastalıklarının yoğun olması, sınırlarda kaçak hayvan hareketleri, göçer hayvancılık, hastalıktan ölen hayvanların imha edilmemesi, hayvancılığın işletme boyutuna ulaşamaması, ortak mera kullanımı, su kaynaklarının kirletilmesi, yetiştiricilerin eğitimsizliği ve yanlış davranışları, temizlik ve hijyene uyulmaması, modern tekniklerin kullanılmaması, bilgiyi kullanamama şeklinde yayılır. Zoonoz hastalıkları, konuyla ilgili bireylerin bilgi düzeyleri yükseltilerek yetiştiricilerin hastalıkla mücadeleye katılımı ile önlenir."

Doç. Dr. Murat Gülmez ise Kars'ta hayvansal sorunlar ve çözüm önerilerinden bahsetti. Gülmez, hayvanların içeride kesilmesiyle bin YTL maaşla bin 800 kişinin istihdam edilebileceği işletmeler açılacağını kaydetti. Doç. Dr. İsmail Kaya da, 'hayvanlarda verimliliği etkileyen etkenler ve hayvan beslemenin önemi ve yaşanan sorunlar' konusunda besicileri bilgilendirdi. Doç. Dr. Yavuz Öztürkler ise 'Kars hayvancılığının temel sorunları'nı anlattı. Panelistlerin konuşmalarının ardından program soru cevap şeklinde devam etti.