Hayvan Sevkleri ile İlgili Bilgilendirme Semineri

Hayvan Sevkleri ile İlgili Bilgilendirme Semineri

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından güvenlik güçlerine yol kontrolleri ile ilgili olarak eğitim semineri verildi.

Hayvan Sevkleri ile İlgili Bilgilendirme Semineri

Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından güvenlik güçlerine yönelik hayvan hareketleri, hayvan sevkleri, yol kontrolleri ile ilgili olarak eğitim semineri verildi.

Sorgun İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Salonu'nda gerçekleştirilen seminere Kaymakam Levent Kılıç, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Murat Türkmen, Zabıta Amiri İlhami Daştan, çevre karakol komutanları ve görevli polis memurları katıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Yozgat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su ürünleri Şube Müdürü Onur Polat, bu seminerleri Yozgat'ın tüm ilçelerinde yapacaklarını söyledi. Hayvan sevkleri açısından Sorgun'un büyük önem arz etmesi dolayısıyla ilk olarak Sorgun'u seçtiklerini vurgulayan Polat, "Hayvan sevklerinde en önemli belge nakil belgesi ve veteriner sağlık raporudur. Nakil belgelerinin geçerlilik süresi 5 gündür. Bulaşıcı hayvan hastalığı taşıyan, taşıma riski bulunan ve sağlık durumu nakle uygun olmayan hayvanlar nakledilemezler. Resmi veteriner hekim veya yetkilendirilmiş veteriner hekim uygun görmesi halinde tedavi, kesim veya zorunlu kesim amacıyla bu tür hayvanların sevkine izin verilir. Sağlık Bakanlığımız, insan ve hayvan sağlığının korunması amacıyla, gerekli hallerde hayvan ve hayvan ürünlerinin sevkine kısmi veya tam kısıtlama getirebilir. Hayvansal ürünlerin sevkinde de veteriner raporunun olması şarttır. Hayvan sahipleri bu belgeleri nakil sırasında yanında taşımak ve saklamak zorundadır" dedi. - YOZGAT