Hayvan Atıklarından Bulaşan 'Zoonoz'A Karşı Vatandaşlar Uyarıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Hayvan Atıklarından Bulaşan "Zoonoz"A Karşı Vatandaşlar Uyarıldı

AA - Haberler | Güncel
Hayvan Atıklarından Bulaşan

Bağcılar Belediyesi, hayvanların atıklarından bulaşabilecek "zoonoz" denilen hastalığa karşı Kurban Bayramı öncesi vatandaşları bilgilendirmek amacıyla 10 adet kitapçık dağıttı.

Bağcılar Belediyesi, hayvanların atıklarından bulaşabilecek "zoonoz" denilen hastalığa karşı Kurban Bayramı öncesi vatandaşları bilgilendirmek amacıyla 10 adet kitapçık dağıttı.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, "zoonoz"un tanımı ve bulaşma yollarının anlatıldığı kitapçıkta, kesimden sonra kan ve atıkların çevreye bırakılmaması, sokak hayvanlarının yemesine izin verilmemesi gerektiği belirtilerek, artıkların poşetlenmesi istendi.

Kurban Bayramı'nın temiz ve huzurlu şekilde yaşanması için hazırlıklarını tamamlayan Bağcılar Belediyesi, Çevre Koruma Müdürlüğü'nden 724, Zabıta Müdürlüğü'nden 90, Sağlık İşleri Müdürlüğü'nden ise 8 kişi olmak üzere 822 personeliyle bayram boyunca vardiyalı olarak görev yapacak.

İlçe genelinde 34 kurban kesim noktası belirlendi. Güneşli ve Demirkapı mahallelerindeki kapalı pazar alanları ve belirlenen otoparklar dışında kurban kesilmesine müsaade edilmeyecek.

Kurban Bayramı boyunca 32 çöp aracı, 8 yıkama tankeri ve 6 kamyonetle kurban kesim noktalarında temizlik, dezenfeksiyon ve çöplerin alınması işlemleri yapılacak. Kurban atıkları da çöp konteynerlerinde toplanacak.

Öte yandan hijyen açısından cami bahçeleri, kurban kesim yerleri, parklar detaylı bir temizlikten geçirildi.

Bağcılar Belediyesi kurban ibadeti ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı 10 bin broşürü de vatandaşlara dağıttı. "Kurban Rehberi" isimli kitapçıkta kurbanlık hayvanların yaş aralığı, kesim anında neler yapılması gerektiği, iç organların bertaraf edilmesi, kestikten sonra etin ve derinin muhafazası için nelerin yapılması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılıyor.

"Zoonoz" hayvanların atık maddelerinden bulaşıyor"

Ayrıca broşürde sığır, koyun gibi çiftlik hayvanlarından kaynaklanan ve içerisinde bakteriyel, viral, fungal, riketsiyal, paziter enfeksiyonlar yer alan "zoonoz" hastalıklara dikkat çekildi.

Kesimden sonra dikkat edilecek hususlar başlıklı bölümde, "Kesimde ortaya çıkan kan, atık ve artıklar ortalık yerde bırakılmamalı, rastgele etrafa atılmamalı, göl ve akarsulara, kanalizasyonlara karıştırılmamalıdır. Sokak hayvanlarının yemesine ve çevreye yaymasına izin verilmemelidir. Poşetlere konularak belediye ekiplerine yardımcı olunmalıdır. Müslümanlar ve kurban hakkında olumsuz düşüncelere sebebiyet verilmemelidir. Unutulmamalıdır ki, hayvanlardan insanlara geçen ve 'zoonoz' denilen birçok hastalık etkeni, bu atık ve artık maddelerden bulaşmaktadır." denildi.

Broşürler mahalle muhtarlıkları, camiler ve Bilgi Evleri'nde dağıtılmaya devam ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da Kurban Bayramı'nı huzur ve güven içinde geçirmek için bütün hazırlıkları tamamladıklarını belirtti.

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500