Hayrünnisa Gül, Karşıyaka'da Kız Meslek Lisesi Açtı

Hayrünnisa Gül, Karşıyaka'da Kız Meslek Lisesi Açtı

Hayrünnisa Gül: Devletin Yetişemediği Yerde Herkes Taşın Altına Elini Koymalı

Hayrünnisa Gül, Karşıyaka'da Kız Meslek Lisesi Açtı

Hayrünnisa Gül: Devletin yetişemediği yerde herkes taşın altına elini koymalı

İZMİR (CİHAN) - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül, Karşıyaka Suzan Divrik Kız Teknik ve Meslek Lisesi'ni açtı. Gül, "Devletin yetişemediği yerde herkes taşın altına elini koymalı." dedi.

Etkinlikler için eşi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile İzmir'de bulunan Hayrünnisa Gül, Karşıyaka ilçesinde hayırsever Suzan Divrik tarafından yaptırılan 'Suzan Divrik Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin açılışını yaptı.

Gül, okula girişinde Güzelyalı İlköğretim Okulu öğrencilerinin Zeybek oyunuyla karşılandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından 100. Yıl Olgunlaşma Enstitüsü'nün 'İzmir'in Gelinlikleri ve Atatürk' konulu defile sergilendi. Açılıştan önce Osmanlı öncesi ve sonrası kadınların kıyafetlerinin tanıtıldığı defile de yapıldı.

Hayrünnisa Gül, törende yaptığı konuşmada, eşi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün akrabalarının bir kısmının İzmir'de yaşamasından dolayı kendini İzmirli olarak gördüğünü dile getirdi. Gül, insanı diğer canlılardan ayıran en önemli özelliğin öğrenme olduğunu ifade ederek, "Eğitime, insana yapılan yatırım, aslında güçlü bir geleceğin ilk adımıdır." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin genç ve dinamik bir nüfusa sahip bulunduğunu; bunun Türkiye için önemli bir avantaj olduğunun altını çizin Gül, "Bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Gençlerimizi iyi bir eğitimle nitelikli iş gücüne dönüştürmeliyiz." dedi.

Gül, son yıllarda bütçeden eğitime ayrılan payın arttığına işaret ederek, Türkiye'de yaklaşık 20 milyon öğrenci bulunduğunu; bunun pek çok ülkenin nüfusundan daha fazla olduğunu vurguladı. Gül, "Devletin yetişemediği yerlerde görev vatandaşlara düşüyor. Herkesin bu konuda elini taşın altına koyması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Türk milletinin eğitime destek konusunda beklenenin üstünde katkı koyduğunu, hayırda yarıştıklarını da vurgulayan Gül, bunun yarınlara yapılan bir yatırım olarak görüldüğünü söyledi. Gül, "Artık hayırda yatırım, Türkiye'de bir yarış haline geldi." şeklinde konuşarak, okulun yenilenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yaz aylarına ve sıcak günlere dikkat çekerek öğrencilerden derslerine dört elle sarılmalarını tavsiye eden Gül, "Biliyorum bahar geldi. İçiniz kıpır kıpır, yerinizde duramıyorsunuz, gezmek, eğlenmek istiyorsunuz; ama derslerinizi ve okulunuzu ihmal etmeyin. Sonra Orhan Veli gibi 'Beni güzel havalar mahvetti' demeyin." dedi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Rağip Üye de, İzmir'de mesleki eğitim oranının yüzde 48'lerde bulunduğunu; bunun önemli bir oran olduğunu; eğitim konusunda yatırım ve hizmette sınır bulunmadığını kaydetti.

Hayırsever Suzan Divrik ise, eskiden beri bir okul yaptırma hayali kurduğunu, bunu gerçekleştirmekten de mutluluk duyduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek okulun açılışı yapıldı.

Daha sonra Gül ve beraberindekiler, okulun ana sınıfını ve geleneksel Türk el sanatlarından kumaş ve seramik sergisini gezdi. Hayrünnisa Gül'e İzmir Valisi Cahit Kıraç'ın eşi Berrin Kıraç, Büyükşehir Belediye başkanı Aziz Kocaoğlu'nun eşi Türkegül Kocaoğlu da eşlik etti.

4 MİLYON 350 BİN LİRAYA MAL OLDU

"Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası" kapsamında, hayırsever Suzan Divrik tarafından, depremde zarar gören Karşıyaka Kız Teknik ve Meslek Lisesi yerine 32 derslikli Suzan Divrik Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin yaptırılması plandı. Protokol, 6 Mayıs 2009'da imzalanmıştı. Projenin yaklaşık 4 milyon 350 bin liraya mal olduğu öğrenildi.

Okulda, her türlü modern teknik donanıma sahip laboratuar ve çalışma alanları bulunuyor. Ayrıca okul bünyesinde bir de anaokulu yapıldı.

PROTESTO İDDİASIYLA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, Hayrünnisa Gül'ün, Karşıyaka ilçesindeki okul açılışına giderken geçeği güzergâhtaki Bayraklı yaya köprüsüne çıkan ve protesto gösterisinde bulunacağı iddia edilen 2 kişi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Hayrünnisa Gül'ün Karşıyaka'daki Suzan Divrik Kız Teknik Meslek Lisesi'nin açılışına giderken, geçeceği güzergâhta bulunan Turan Köprüsü yaya geçidine çıkan iki kişiden şüphelenen polis, üst araması yaptı.

Bu kişilerin Türkiye Gençlik Birliği üyesi olduğu ve Hayrünnisa Gül'ün geçişi sırasında pankart açarak protesto gösterisinde bulunacaklarının belirlendiği ileri sürüldü. (CİHAN)