Haydar Aliyev, ölümünün 4. yılında Kars'ta anıldı

Haydar Aliyev, ölümünün 4. yılında Kars'ta anıldı

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı merhum Haydar Aliyev, ölümünün 4. yıl dönümünde Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törenle anıtı başında anıldı.

Haydar Aliyev, ölümünün 4. yılında Kars'ta anıldı

Azerbaycan'ın eski Cumhurbaşkanı merhum Haydar Aliyev, ölümünün 4. yıl dönümünde Azerbaycan Kars Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törenle anıtı başında anıldı.

Eski Erzurum Caddesi üzerinde bulunan Haydar Aliyev Parkı'nda düzenlenen törene Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu, İl Emniyet Müdürü İbrahim Demirci, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri, Kafkas Üniversitesi Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra Karslı ve Azeri vatandaşlar katıldı.

İlk olarak Merhum Aliyev'in anıtına çelenkler konuldu ve saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra ise konuşmalar yapıldı. Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, dost ve kardeş ülke Azerbaycan'ın milli lideri, büyük insan Haydar Aliyev'in vefatının dördüncü yılı münasebetiyle burada toplanıldığını ifade ederek, Atatürk'ün 'Azerbaycan'ın kederi bizim kederimiz, sevinci bizim sevincimizdir' sözünü hatırlattı. Vali Erden, Haydar Aliyev'in de bu sözü teyit ettiğini kaydederek, 'Bizler iki devlet, bir milletiz' sözünü dile getirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a yaptığını aktaran Erden, "Azerbaycan'daki ziyaretlerde de milli lider Haydar Aliyev'in mezarı ziyaret edilmiş ve çiçekler bırakılmıştır. Türkiye Azerbaycan kardeşliğini kuvvetlendiren bu ziyaretlerin ve bu ilişkilerin ziyadeleşmesinde fayda görüyorum. Biz kez daha Azerbaycan'ın milli lideri, büyük insan Haydar Aliyev'i rahmet ve minnetle anıyorum." dedi.

Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu da konuşmasında, "Kardeş ülke Azerbaycan'ın ulusal lideri ve can dostumuz Haydar Aliyev'in bağımsızlıktaki rolü, ilke ve inkılâpları, yol göstericiliği Azerbaycan ve Türkiye halkına ışık olmuştur. Bu ışık hiç sönmeyecektir. Büyük insan Haydar Aliyev'e Allah'tan rahmet diliyorum, önünde saygıyla eğiliyorum." diye konuştu.

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Hasan Sultanoğlu ise Aliyev'nin bir dünya lideri olduğunu vurgulayarak, Aliyev'in büyük bir lider olduğunu ve sağlığında uyguladığı politikalarla tüm dikkatleri üzerine çektiğini belirtti. "Aliyev, hayranlık doğuracak derecede ülke ve dünya çapında tanınmıştır" diyen Sultanoğlu, "Bugün merhum liderimiz, büyük şahsiyet, önder insan Haydar Aliyev'i aramızdan ayrılışının dördüncü yılında anmak hepimizin manevi borcudur. Merhum Haydar Aliyev öyle bir şahsiyettir ki, bizim için yeni bir Azerbaycan kurmuştur. Ve bize de tavsiyeleri şu oldu, 'Azerbaycan'ın bağımsızlığı uğrunda, inkişafı uğrunda herkes elinden gelen hizmeti yapsın.' O büyük şahsiyetin en müstesna hizmetlerinden biri de Azerbaycan-Türkiye ilişkilerini ebediyete kavuşturmak olmuştur. Bakü-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile dostluğumuz, ebedi kardeşliğimiz sarsılmaz kemerlerle birbirine bir kez daha sıkı bir bağla bağlanmıştır. Bizim için en önemli ve stratejik konuma sahip bir diğer önemli proje de Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Hattı'dır. Büyük şahsiyet merhum Haydar Aliyev'in başlattığı bu projeler hayata geçti. Bu önemli projeler dostluğumuzu Türkiye-Azerbaycan kardeşliğini ölümsüz kılan projelerdir. Bugün bizim için çok mukaddes bir gündür. Haydar Aliyev hakkında ne kadar söz söylense, ne kadar kitaplar yazılsa az gelir, merhum Aliyev ölümsüz bir liderdir. Onun fikirleri, onun açtığı yolda aydınlanacak ve sonsuzluğa erişecektir. Ruhu şad, mekânı cennet olsun." şeklinde konuştu.

Merhum lider Haydar Aliyev'in büstünü karanfillerle donatan Karslı ve Azerbaycanlı vatandaşlar daha sonra başsağlığı dileyerek, dualar okudu.