Hayati Tehlike Arz Eden Mini Kahve Pişiricileri Konusunda Uyarı

Hayati Tehlike Arz Eden Mini Kahve Pişiricileri Konusunda Uyarı

Zonguldak Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Plastik Mini Kahve Pişiricilerinin Her Markasının Hayati Tehlike Arz Ettiği Gerekçesiyle Tüketici ve Pazarlamacıları, Bu Ürünleri Kullanmamaları ve Satmamaları Konusunda Uyardı.

Hayati Tehlike Arz Eden Mini Kahve Pişiricileri Konusunda Uyarı

Zonguldak Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, plastik mini kahve pişiricilerinin her markasının hayati tehlike arz ettiği gerekçesiyle tüketici ve pazarlamacıları, bu ürünleri kullanmamaları ve satmamaları konusunda uyardı.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği Hızlı Alarm Sistemi'nin sakıncalı ürünler 2007 yılı 12. hafta bildirimleri içinde yer alan plastik mini kahve pişiricilerinin her markasının temel tasarım itibariyle elektrik şoku riski taşıdığının tespit edildiği, tehlikeli ve hayati sonuçlara yol açabilecek düzeyde risk taşıdığının Türk Standartları Enstitüsü'nce (TSE) de doğrulandığı belirtilerek, "TSE'ye yaptırılan muayene ve inceleme sonucunda doğrulandığı, 24 Haziran 2008 tarihli ve 27 sayılı Bakanlık makamı onayı ile plastik mini kahve pişiricisinin tüm markalarının ülke genelinde piyasaya arzının yasaklandığı, piyasadan toplatılması ve bertaraf edilmesi kararı alındığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü'nün 7 Temmuz 2008 tarihli yazısı ile bildirilmiş olup müdürlüğümüz ekiplerince konu ile ilgiliçalışmalar başlatılmıştır" denildi.

Vatandaşların duyarlı olmasını isteyen Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, bu cihazları kullanan, satın alan veya satan mağazaların uyarılması gerektiğinin altını çizdi.