'Hayata Artı Gençlik Programı'nın Tanıtımı Demirköy'de Yapıldı

'Hayata Artı Gençlik Programı'nın Tanıtımı Demirköy'de Yapıldı

Coca Cola Hayata Artı Vakfı'nın, 'Hayata Artı Gençlik Programı'nın Tanıtımı Demirköy İlçesinde Yapıldı

'Hayata Artı Gençlik Programı'nın Tanıtımı Demirköy'de Yapıldı

Coca Cola Hayata Artı Vakfı'nın, 'Hayata Artı Gençlik Programı'nın tanıtımı Demirköy ilçesinde yapıldı.

Demirköy Orman İşletme Lokali'nde yapılan tanıtım toplantısına, Demirköy Belediye Başkanı Muhlis Yavuz, Emniyet Amiri Yener Badanka, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Sencer Yaylacı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tosun, Bal Üreticileri Birliği Başkanı Rafet Doğru, mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Coca Cola Hayata Artı Vakfı'nın Koordinatörü Sema Göre, yaptığı konuşmada, 'Bu bölgede yer alan Yeşilce köyünde yaşıyorum. Bu toplantıda sizlere 'Ülkeye Nefes, Köylüye Bereket' adlı projemiz hakkında bilgi vermek için toplandık. Hepinize buraya geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Bu proje Coca Cola Hayata Artı Vakfı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Yaşama Dair Vakıf (YADA) ortaklığında yürütülen Hayata Artı Gençlik Programı tarafından desteklenmektedir' dedi.

Göre, şöyle devam etti:

'Projede faydalanacak kişiler öncelikle 4 köyden kooperatif üyesi olan 335 kişi olmak üzere civar köylerdeki mantar toplayıcıları. Demirköy ve civarındaki 6 kooperatif ve ikinci derecede de Demirköy de turizm ile uğraşanlardır. Proje alanımız Boztaş, Yeşilce, Karacadağ ve Yiğitbaşı olmak üzere 4 köyden oluşmaktadır. Proje 15 Kasım 2010 tarihinde başladı ve 30 Eylül 2011 tarihinde bitecektir. Projenin bütçesi Hayata Artı Vakfı tarafından 34 bin 270 dolar hibe desteği ve Boztaş Kooperatifi desteği 14 bin dolar olmak üzere toplam bütçesi 48 bin 270 dolar dır.'- PROJEDE YAPILACAKLAR-Proje hakkında bilgilendirme toplantılarının ilkinin 2010 yılının Aralık ayında Boztaş köyünde yapıldığını ifade eden Göre, şunları kaydetti:

'Projemiz hakkında ulusal kamuoyunu bilgilendiriliyor. Bu aşamada ulusal kanallarda reklam filmimiz yayınlanıyor. Aynı zamanda ulusal gazetelerde ilanlarımız yayınlandı. Proje süresince de medyada haberlerimiz yer almaya devam edecektir.

Proje yazma, yürütme, yönetme konusunda pek bir deneyime sahip olmayan bizler bu konular hakkında bilgi sahibi oluyoruz. Bölgedeki mantar pazarının araştırılması içinde iki pazarlama uzmanı ile görüşmelerimiz sürüyor. Bu uzmanlardan beklentilerimiz, mantarın hali hazırda bölge ekonomisine katkı ve mevcut durumun iyileştirilmesi için öneriler sunması veya yeni pazarlama yöntemlerini belirlenmesini istiyoruz. Bu amaçta uzmanımız bölgeyi birkaç kez ziyaret edip ilgili verileri toparlayıp mantarın ulusal düzeyde nasıl pazarlanabileceğini bize sunacak. Doğal kaynak uzmanımız Nihan Yenilmez arpa mantarın eko turizm açısından nasıl değerlendirilebileceğini bir çalıştayla yöre halkına anlatacak. Eylül ayı içerisinde bir mantar festivali düzenlenecek. İçerisinde konserler, tiyatro gösterileri, çadırlı kamp ve film gösterimleri gibi etkinlikler yer alacak. Bu proje sayesinde bölgeye yönelik mantar envanteri hakkında daha geniş bilgiye sahip olacağız.'

Bu arada Boztaş köyünde bir soğuk hava deposu kurulacak. Depoyla ilgili fizibilite çalışmaları da devam etmekte.

Toplantı soru ve cevaplarla sonra erdi.

(REN-NA-ÜNS) - KIRKLARELİ