Hayat Boyu Öğrenim Projesi

Hayat Boyu Öğrenim Projesi

Avrupa Birliği Hayat Boyu Programı Dahilinde Çalışma Ziyaretleri Kapsamında Yürütülen Program Çerçevesinde 6 Kişilik Bir Heyet Bayburt'a Geldi.

Hayat Boyu Öğrenim Projesi

Avrupa Birliği Hayat Boyu Programı dahilinde çalışma ziyaretleri kapsamında yürütülen program çerçevesinde 6 kişilik bir heyet Bayburt'a geldi.

Almanya'dan 2, Letonya, Macaristan , İtalya ve Çek Cumhuriyeti'nden 1'er kişi olmak üzere 6 kişiden oluşan heyet Bayburt Öğretmen Evi Otantik Bayburt Odası'nda Bayburt Proje ekibiyle bir süre sohbet etti. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne geçen ekip burada özel olarak hazırlanan Bayburt yöresine ait folklor gösterimlerini izleyerek kendileri de oyunlara eşlik ettiler. Çalışma Ziyaret Programına Bayburt İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Harmancı ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Altan Kalkın da katıldı Folklor gösterisinin ardından Bayburt Öğretmen Evi'ne dönen ekip , kendi ülkelerinin yetişkin öğrenimlerini tanıtıcı sunum yaptılar. 16 Mayıs'a kadar devam edecek programda yetişkin eğitimi veren kurumlar ziyaret edilerek bilgi alınacak ve etkinlikler sonunda grup raportörü rapor hazırlayacak.

Ziyaret Çalışmaları hakkında açıklama yapan Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Ortak Konulu Program Koordinatörü Ömer Ayçicek;"Çalışma ziyaretleri AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi tarafından yürütülen Hayat Boyu Öğrenme Programının bir alt programı faaliyetidir. Ortak kollu program kapsamında yapılmaktadır. Bizim eğitimcilerimiz yurt dışına gidebildiği gibi 40 civarında eğitim başlığı arasından seçilen başlıklar üzerinde bir haftalık çalışma ziyaretleri yapılmaktadır. Bayburt Halk Eğitim Merkezinin ev sahipliğinde bu sene Türkiye de gerçekleştirilen 23 tane bu tür programların arasında ev sahipliği arasında Bayburt ilindeki çalışmalar da yer almaktadır. Biz bu çalışmaları AB Fonlarından destekleyen AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı kurum olarak programların fırsat buldukça bu şekilde açılış kısmında bulunmak bunları desteklemek ve organizasyon yapan kurumları desteklemek için gayret sarf ediyoruz." dedi İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Harmancı da; "Bu ziyaret programları 12-16 Mayıs 2008 tarihleri arasında bir hafta boyunca devam edecektir. Bu projeleri kapsamında daha önceden de bizim ilimizde Milli Eğitim Müdürlüğü'nce oluşturduğumuz proje ekibimizin oluşturduğu 3 farklı projeyle Avrupa ve Almanya'nın değişik yerlerine giderek orda bir eğitim gezileri hatta 14 bayan kursiyerin bir kuaför eğitimi yapılan projelerle sağlandı. Bu projemizde Avrupa'daki 6 değişik ülkeden eğitimcilerin gelip Türkiye'deki bizim ilimizdeki okul öncesinden tutunda özellikle yaygın eğitim ile ilgili çalışmalarını kendi uygulamalarını bize aktarmaktadırlar. Bizdeki yapılan uygulamaları inceleme fırsatı bulacaklar. Bu tür faaliyetler ülkeler arasındaki eğitim seviyelerini mukayese etme aynı zamanda kendi verdiğimiz eğitimleri değerlendirme bakımından iyi bir fırsattır. Ülkemizi ve ilimizi tanıtma açısından da iyi bir fırsat olacaktır. "diye konuştu.

(YY-İRT-Y) 13.05.2008 11:10 TSİ