Hayalet Hastane Nihayet Açılıyor

Hayalet Hastane Nihayet Açılıyor

İzmir'de, 1995 Yılında Temeli Atılan Ancak Bir Türlü Bitirilemediği İçin Adı "Hayalet Hastane"ye Çıkan 125 Yataklı Buca Kadın Doğum Hastanesi ve Çocuk Bakımevi Nihayet Açılıyor.

Hayalet Hastane Nihayet Açılıyor

İzmir’de, 1995 yılında temeli atılan ancak bir türlü bitirilemediği için adı "hayalet hastane"ye çıkan 125 yataklı Buca Kadın Doğum Hastanesi ve Çocuk Bakımevi nihayet açılıyor.

Yapımına 1991 yılında karar verilen ve 1995’te ihale edilen hastane için ayrılan ödenekler bitince inşaat durdu. Projelendirildikten sonra 5 yıllık dönemin sona ermesi üzerine hastane binası için 1996’da yeniden planlama yapıldı ama yeterli ödenek gelmeyince inşaat tamamlanamadı. Tam 12 bakan eskiten hastane için ilk kez geçen mart ayında ciddi bir adım atıldı. Kabası yüzde 80-90 tamamlanmış binanın bitirilmesi için ikmal ihalesi yapıldı. 3.5 milyon YTL ödenek çıktı.

13 yıl önceki projede otomasyon, çağrı, tam sterilizasyon sistemleri gibi sistemler yer almadığı için yeni projeye bunlar eklendi. İki olan ameliyathane sayısı beşe çıkarıldı. İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, önümüzdeki ay içinde hastanenin geçici kabulunü yapmayı, yeni yılın ilk altı ayı içinde de eksiksiz olarak hizmete açmayı planladıklarını belirtti. Özkan şöyle konuştu:

"Geçici kabulden sonra mefruşat işleri başlayacak. Hastanenin hekim ve yardımcı sağlık çalışanı kadroları oluşturulacak. Bu kadroları İzmir’deki kadrolardan karşılayacağız."