Havaş Seferleri Durduruldu

Havaş Seferleri Durduruldu

Havalimanı ile şehir merkezi arasında yolcu transferinde karşı karşıya gelen Havaş ve Havataş'ta son durum belli oldu.

Havaş Seferleri Durduruldu

Murat ÇAKIR - İstanbul DHA

İstanbul'da havalimanı ile şehir merkezi arasında yolcu transferinde karşı karşıya gelen Havaş ve Havataş arasında ki rekabette Havaş'ın taşımacılığı bugünden itibaren durduruldu. Havaş seferlerini kullanmak isteyen yolcular mağdur olduklarını ifade ederken Havaş otobüslerine binemeyen yolcular Havataş otobüslerine bindi.

Havaş ile Havataş şirketleri arasında, 'Havalimanı-kent merkezi hattı' ile ilgili yaşanan rekabet, 'korsan taşımacılık' iddiası ile yargıya da taşınmıştı. Havataş markasını yaratan Günaydın Turizm-Çimen Turizm ortaklığı, 2011 yılında, İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan ihaleyi kazarak Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen arasında yolcu taşımaya başlamıştı. 24 otobüsle hizmete başlayan şirket, bu süreçte de İstanbul'da Havaş'ın yolcu taşımaya devam etmesine tepki gösteriyordu. Bugün İstanbul'da Havaş'ın şehir merkezi ile havalimanları arasında taşımacılığı ise tamamen durduruldu.

YOLCULAR TEPKİLİ

Havaş'ı kullanan yolcularda duruma tepki gösterdi.Yurt dışından geldiklerini ve Havaş'ın seferlerinin durdurulduğunu öğrendiklerini belirten yolculardan Sedat Çalışkan, 'Havaş ile kolay oluyordu gideceğimiz yer. Alternatif olarak metro ile gideceğiz artık. Mağduriyetimiz var. Buraya kadar geldik. Yurt dışından da geldik bekliyoruz. Hiç iyi olmadı bu iş" dedi.

Bir diğer yolcu Salih Çalışkan ise, seferlerin iptal olmasının havanın bozuk olmasıyla birlikte hiç iyi olmadığını ifade derek, 'Mağdur olacağız sanırım öyle görünüyor. Havaş daha iyi oluyordu. Daha rahattı. Şimdi bir sürü eşyamız vardı metroya gitmek zorunda kalacağız. Sürekli Havaş kullanıyorduk. Ekstra bir durum söz konusu herhalde. Havaş'a karşı herhangi bir memnuniyetsizliğimiz yoktu" diye konuştu.

HUKUKİ YOLA BAŞVURACAĞIZ

Havaş'ta durdurulmayla ilgili bir açıklama yaptı Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş(HAVAŞ) yaptığı açıklamada, 17 şehirde hiçbir fark gözetmeden bir anlamda kamu hizmeti niteliğindeki hizmetlerinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin aldığı bir kararla İstanbul'da durdurulduğunu duyurdu.14 Ocak 2012 günü saat 09: 00 itibariyle İstanbul'da hizmetlerine ara verdiğini belirten Havaş, "Havaş olarak ilgili tüm hukuki ve ticari kurallara uygun şekilde ve ilgili özelleştirme işlemlerinden doğan haklar çerçevesinde yürütmekte olduğumuz, ancak geçici bir süreliğine durdurmak zorunda kaldığımız ve yürütülmesinde yüksek kamu menfaati bulunduğuna inandığımız hizmetlerimizi yeniden ve ivedilikle vatandaşlarımıza sunabilmek amacıyla gerekli her türlü yasal ve hukuki yola başvuracağımızı belirtir; bu kapsamda söz konusu hizmetlerimizi yeniden ve ivedilikle vatandaşlarımıza sunmaya başlamayı ümit ettiğimizi kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz." dedi.

İHALEYİ BİZ ALDIK

Günaydın Tur-Çimentur ortaklarından Emir Günaydın, "Havaş'ın durdurulması bugünkü bir mesele değil bunun bir geçmişi var. Taşımacılıkla ilgili belediyenin yaptığı ihaleye Havaş'ta katıldı. Bu ihaleyi Havaş alamadı ve bizim ortaklığımız ihaleyi aldı. İhaleyi kaybedince Belediye Havaş'a yazı yazarak 'sen ihaleyi kaybettin. 2011 yedinci ayında taşımayı bırak' dedi. Havaş'ta mahkemeye başvurdu mahkemeyi de kaybetti. Mahkemeyi kaybeden taşımayı bırakması lazım. Ona rağmen taşımaya devam etti. Biz bunu gerekli yerlere müracaat ettik ancak Havaş taşımaya devam etti" dedi.

Büyükşehir'in aldığı karar ve Ulaştırma Bakanlığı'nın da"Biz yetkili değiliz, yetki belediyede" yazısı geldikten sonra Havaş'ın İstanbul'da taşımacılık faaliyetlerinin durduğunu belirten Günaydın, "Ulaştırma Bakanlığı "bizim burada yetkimiz yok yetki belediyelerde diyince onu da ilgili yerlere bildirince bugün itibariyle Havaş'ın çalışması durduruldu. Ulaştırma Bakanlığı bu olayı daha önceden yapması gerekiyordu. Yapmamız gereken 12 trilyon cirodan mahkum olduk. Bizim bu ciroyu yapmamız gerekirken Havaş yaptı. Bu iş bu ay sonuçlanmasaydı herhalde önümüzdeki ay bizim firmanın orada olması gündemde olmazdı. Çok ciddi bir zararımız söz konusu olduğu için biz işten çıkamaz duruma geldik. İhaleyi 24 trilyonluk bir rakamla aldık. 24 otobüsümüz çalışıyor biz bunu 35'e tamamlayacağız" diye konuştu.