Havalimanında 'Kâğıda Emdirilmiş' 16 Kilogram Kokain Ele Geçirildi

Havalimanında 'Kâğıda Emdirilmiş' 16 Kilogram Kokain Ele Geçirildi

Atatürk Havalimanı'nda Kağıt Plakalara Emdirilmiş Piyasa Değeri 2 Milyon YTL Olan 16 Kilogram Kokain Ele Geçirildi. Türkiye'de İlk Kez Rastlanan Bu Kaçakçılık Yöntemi Gümrükçüleri Şaşırttı. Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük Memurlarına Teşekkür Ziyaretinde Bulundu.

Havalimanında 'Kâğıda Emdirilmiş' 16 Kilogram Kokain Ele Geçirildi

Atatürk Havalimanı'nda kağıt plakalara emdirilmiş piyasa değeri 2 milyon YTL olan 16 kilogram kokain ele geçirildi. Türkiye'de ilk kez rastlanan bu kaçakçılık yöntemi gümrükçüleri şaşırttı. Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, gümrük memurlarına teşekkür ziyaretinde bulundu.

Edinilen bilgiye göre, 16 Mayıs 2008 tarihinde Hollanda aktarmalı uçakla ABD'den gelen Türk uyruklu bir kadın, beraberde getirdiği siyah sırt çantasını Atatürk Havalimanı'nda bırakıp, gümrük kontrolünden geçti. Çanta, daha sonra havalimanı görevlileri tarafından bulunup, yolcu salonundaki kayıp eşya ofisine teslim edildi.

Kimliği belirsiz kişi, birkaç gün sonra arayıp çantanın adrese teslimini talep etti. Bunun üzerine çanta gümrüklü salondaki x-ray cihazında geçirildi. Gümrük memurları kontrol sırasında şüpheli buldukları çanta içinde belli tabakalar tespit etti. Kontroller neticesinde 738 tabaka halinde kağıda emdirilmiş yaklaşık 16 kilo kokain bulundu.

Laboratuar tetkiklerinde, fotoğraf basılan kağıt taşıyıcı olarak kullanılıp, kokainin A4 ebatlarında başka bir kağıt üzerine emdirildiği belirlendi. Piyasa değeri 2 milyon YTL olan kokainin yaklaşık 16 kilogram olduğu ifade edildi.

BAKAN YAZICI: "GÜMRÜKLERİMİZ DAHA İYİ OLACAK"

Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'de ilk kez görülen kaçakçılık yöntemini fark eden havalimanı gümrük muhafaza ve muayene görevlilerine teşekkür ziyaretinde bulundu.

Bakanı Hayati Yazıcı, kâğıda emdirilen kokainin nasıl yakalandığının bilgilerini verip, faili yakalamak için ilgili çalışma ve tespitlerin sürdüğünü dile getirdi.

Gümrük memurlarını tebrik eden Yazıcı, "Bu konuda bu işleri yapanlar bir hayli uzmanlaşmış. Buna paralel olarak muhafaza ekiplerindeki arkadaşlarımız de gerekli bilgi ile donatılmıştı. Gümrüklerimiz inşallah daha iyi olacak. Arkadaşlarımdan istediğim şu: Gümrükler ülkenin dışa açılan kapısıdır. Turizm bakımından önemlidir. Türkiye, bulunduğu coğrafi konum itibariyle uyuşturucu ve benzeri kaçakçılığın çok fazla sirküle edilebildiği bir konumda bulunmaktadır. Bu bakımdan gümrükler güvenlikle ilgili idare birimleridir. Arkadaşlarımız da bu anlayış içerisinde çalışmalarını sürdürüyorlar. Elbette ki personel eksiğimiz var. Bunu bütçe çerçevesinde gideceğiz. Kapılarımızı modern cihazlarla takviye ediyoruz. Laboratuar tetkiklerini geliştiriyoruz." diye konuştu.

Kaynak: CHA