Havada Panik!

Havada Panik!

Polonyalı Turistleri Taşıyan Mısır'a Ait Amc Hava Yollarının Md 83 Tipi Uçağı Haberleşme Sistemlerinin Arızalanması Üzerine Havadaki Başka Bir Uçağın Yardımıyla Atatürk Havalimanına Acil İniş Yaptı.

Havada Panik!

Polonyalı turistleri taşıyan Mısır'a ait AMC Hava yollarının MD 83 tipi uçağı haberleşme sistemlerinin arızalanması üzerine havadaki başka bir uçağın yardımıyla Atatürk havalimanına acil iniş yaptı. İniş sırasında pistten çıkan uçak sürüklenirken alev aldı. Bu sırada uçağın arka tekerlekleri parçalandı. Yakıt deposu ve arka gövdesi çatladı. 156 yolcu ve 7 mürettebatı olan uçağın yolcularından bazıları fenalık geçirdi. 1 yolcuda kolundan hafif yaralandı.

Edilen bilgilere göre Kahire-Varşova seferini yapan ve Mısır'ın başkenti Kahire'deki Hungada Havaalanından kalkan uçak Türk hava sahasına girince elektrik sistemlerinde arıza meydana geldi. Kule ile irtibatı kesilen uçağın pilotu Erik Wesboard havadaki başka bir uçakla irtibata geçerek yardım istedi. Kokpit camından ünündeki uçağı takip ederek Atatürk Havalimanı pistini gören pilot saat 19:29'da yeni yapılan uzun pistte acil iniş yaptı. Dengesini kaybeden uçak pisten çıkarak Sefaköy istikametine doğru sürüklenmeye başladı. O esnada uçağın arka kısmında alevler yükseldi. Uçağın arka tekerlekleri tamamen parçalanırken parçalar etrafa dağıldı. Yakıt deposu ve uçağın arka gövdesi de bu esnada çatladı. Olayın meydana geldiği sırada uçakta bulunan yolcular büyük panik yaşadı. Kaza sonrası Atatürk havalimanın bütün birimleri alarma geçti. İtfaiye ve polis yetkilileri ile diğer görevliler kısa sürede uçağın bulunduğu noktaya gelerek çevrede güvenlik önlemleri aldı. Yolcular açılan slaytlardan indirilerek uçaktan tahliye edildi. Daha sonra otobüslerle terminale getirilen yolcular tek tek sağlık kontrolünden geçirildi. Bir yolcunun kolundan hafif yaralandığı görüldü. Yolcuların büyük çoğunluğunun tatil için Mısıra giden Polonyalılar olduğu ve içlerinden Türk yolcu bulunmadığı öğrenildi.