Havaalanındaki X-ray Cihazına İtiraz

Havaalanındaki X-ray Cihazına İtiraz

Meksika'nın Başkentinde İnsan Hakları Örgütüne Mensup Bir Grup Gösterici, Meksiko Havalimanı'nda Gizlenmiş Silah, Para ve Uyuşturucu Bulmak Amacıyla Kullanılan Röntgen Cihazlarının İnsanları Çıplak Gösterip Mahremiyetini İhlal Ettiği Gerekçesiyle Yasaklanması Yönünde Eylem Yaptı.

Havaalanındaki X-ray Cihazına İtiraz

Meksika'nın başkentinde insan hakları örgütüne mensup bir grup gösterici, Meksiko Havalimanı'nda gizlenmiş silah, para ve uyuşturucu bulmak amacıyla kullanılan röntgen cihazlarının insanları çıplak gösterip mahremiyetini ihlal ettiği gerekçesiyle yasaklanması yönünde eylem yaptı.

Terra Noticias Populares sitesinde yer alan habere göre, insan hakları örgütünün bir yetkilisi, "İnsanların vücudunu değişik açılardan, hem de çıplak olarak ekrana getiren X-Ray aygıtının, insanların temel hakkı olan gizliliğini açığa vurduğu için kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu. Meksiko Havaalanı Halkla İlişkiler Müdürü Pedro Cerisole ise cihazı, "Şayet insanlar güven içinde yolculuk yapmak istiyorlarsa buna katlanmalılar" şeklinde savundu.

(AİS-OYK-OYK-ÖK-D)

Kaynak: İHA