Hava Korsanı Sahte İsimle Avrupayı Gezmiş

Hava Korsanı Sahte İsimle Avrupayı Gezmiş

Hava Korsanı Hakan Ekinci 2001 Yılında Manisa'da Bir Arkadaşıyla Birlikte Bankadan (Hsbc Bank) Dolandırıcılık Yapmak Suçundan Yakalanıp Tutuklandı. Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi'ne Konulan Ekinci, Yargılanması Sürerken Bir Süre Sonra Tahliye Edildi. Bu Davanın Mahkumiyetle Sonuçlanmasından Korkan ...

Hava Korsanı Sahte İsimle Avrupayı Gezmiş

Hava korsanı Hakan Ekinci 2001 yılında Manisa`da bir arkadaşıyla birlikte bankadan (HSBC Bank) dolandırıcılık yapmak suçundan yakalanıp tutuklandı. Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi`ne konulan Ekinci, yargılanması sürerken bir süre sonra tahliye edildi. Bu davanın mahkumiyetle sonuçlanmasından korkan Ekinci sahte nüfus cüzdanı çıkartmak için girişimlerde bulundu. İzmir`in Karşıyaka İlçesi Bayraklı semtinde kaldığı evlerinin iki sokak arkasında oturan İlhami Köylü`nün nüfus bilgilerini öğrenip, nüfus cüzdanının kaybolduğunu öne sürerek gittiği Çiçek Mahallesi Muhtarlığı`ndan aldığı nüfus cüzdanı örneği ile Karşıyaka Nüfus Müdürlüğü`ne başvurdu. Buradan 22 Kasım 2002 tarihinde, üzerinde kendi fotoğrafı bulunan nüfus cüzdanını alan Hakan Ekinci, İlhami Köylü ismiyle internet üzerinden İzmir Emniyet Müdürlüğü`ne başvuru yaparak 2 Aralık 2002`da pasaport çıkarttı. İlhami Köylü adına düzenlenmiş pasaportunu alan Ekinci, dolandırıcılık suçundan yakalanmasına kadar başından geçenleri emniyetteki ifadesinde şöyle anlattı:

``Pasaportu alınca Bulgaristan üzerinden Romanya`ya gittim. Bir süre Romanya`da kaldıktan sonra tekrar Türkiye`ye döndüm. Bir süre sonra yine Bulgaristan üzerinden Makedonya`ya gittim. Oradan Arnavutluk`a geçtim. Buradan 500 euro karşılığında, bir bot ile İtalya`ya gittim. İtalya`dan trenle İsviçre`nin Basel şehrine gittim. Bir süre burada kaldıktan sonra metroyla Almanya`nın Münih şehrine gittim. Almanya`nın değişik şehirlerinde kaldıktan sonra tekrar Türkiye`ye döndüm. Aynı yolla bir kez daha yurtdışına çıkıp yine Türkiye`ye geldim. Ailemle sorunlarım olduğu için İzmir`e gezmeye geldiğimde onların yanına kalamadığımdan 3 Ocak 2003`te Kaya Prestige Oteli`nin 503 numaralı odasına İlhami Köylü kimliği ile yerleştim. Girişte 40, sonradan da 40 olmak üzere toplam 80 dolar para verdim. Otelde kaldığım sürece ekstra harcamalar yaptım. Ancak otel yemeklerini beğenmedim. Getirdikleri portakallı ördeği iyi pişirmedikleri için kızdım ve kendilerine olan 150 dolar civarındaki parayı ödemeden ayrıldım. Bir süre İstanbul`da bulunan evimde kaldım. Bu arada Almanya`da Alman nikahı ile evlendiğim eşim Gülten Gülaştı İstanbul`a geldi. Sonra birlikte İzmir`e geldik. Daha önce sınır ihlali yaptığım için beni boşandığı eşi Mesut Turan`ın pasaportu ile yurtdışına çıkarmak istedi. İzmir Adnan Menderes Havalimanı`na geldik. Burada kontrol esnasında pasaportta Türkiye`ye giriş mührü bulunmadığı anlaşıldı. Gözaltına alındım. Benden kimlik istediler. İlhami Köylü kimliğini verdim. Bu isimle adliyeye sevkettiler, serbest kaldım. Bu arada kimliğini kullandığım İlhami Köylü otelin şikayeti üzerine durumdan haberdar olup şikayette bulunmuş. 28 Aralık 2003`te Bayraklı semtinde bir kahvehanede otururken beni gören İlhami Köylü polise yakalattı. Üzerimden İlhami Köylü adına nüfus cüzdanı, pasaport, SSK kartı ve Almanya`dan bu isimle aldığım sağlık kartı ele geçirildi. Beni gözaltına alıp emniyete götürdüler. Gerçek kimliğimin Hakan Ekinci olduğunu söyledim. İlhami Köylü kimliğini gerçek kimliğim ile arandığımı düşündüğüm için kullandım. Bu kimlikle kaldığım otelin parasını ödememek dışında başka bir olaya karışmadım.``

Hakan Ekinci gözaltındaki ifadesinde otel dışında kimseye borcu olmadığını, o parayı da ödeyeceğini söyledi. Kendisinden habersiz kimliğini kullandığı İlhami Köylü`nün de mağduriyetini gidereceğini dile getirdi. Bu suçlardan 29 Aralık 2003`te adliyeye sevkedilen Ekinci tutuklandı. Ancak dava sürerken bir süre sonra tahliye edildi.
Polis kayıtlarına göre İzmir`in Buca İlçesi Vali Rahmi Bey Mahallesi nüfusuna kayıtlı olan Hakan Ekinci, gözaltına alındığında eğitim durumunu da üniversite mezunu olarak bildirdi, işsiz olduğunu söyledi.