Hava Değişimi, Ruh Halini de Değiştiriyor
Haberler » Yerel » Haber

Hava Değişimi, Ruh Halini de Değiştiriyor

Hava Değişimiyle Birlikte Bazı İnsanların Ruh Halinde de Değişimler Yaşandığı Bildirildi

Hava Değişimi, Ruh Halini de Değiştiriyor

Hava değişimiyle birlikte bazı insanların ruh halinde de değişimler yaşandığı bildirildi.

Antalya Yaşam Hastanesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü'nden Uzman Klinik Psikolog Zeynep Çakırlı Alşan yaptığı yazılı açıklamada, mevsimsel depresyonun, kış mevsiminde güneş ışığının azalmasıyla birlikte, beynin hipotalamus kısmındaki biyokimyasal dengesizlikten kaynaklandığını belirtti. Alşan, 'Her kış özellikle Eylül ve Nisan ayları arasında daha sık yaşanan hava değişimi, yaklaşık olarak nüfusun yüzde 7'sini etkilemektedir. Mevsimsel depresyon olarak bilinen bu rahatsızlık, erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir' dedi.

Beyinde bulunan ve meletonin hormonu üretmekle görevli olan epifiz bezinin, karanlık ortamlarda bu hormon üretimini artırdığını ifade eden Alşan, söz konusu meletonin hormununun insanın fiziksel hareketlerini yavaşlatan, uykulu ve dingin bir ruh hali yaratan doğal bir sakinleştirici özelliği bulunduğunu kaydetti. Özellikle kış aylarında melatonin hormonun üretimindeki artışla birlikte depresif belirtilerin görülme sıklığının da arttığına dikkati çekti.

Bu rahatsızlığın her yaşta ortaya çıkabileceğini ancak en çok 18-30 yaş arasında görüldüğünü vurgulayan Alşan, mevsimsel depresyondan en az etkilenenlerin, gün ışığının daha uzun süreli olduğu, güneşli ve aydınlık yerlerde yaşayanlar olduğunu dile getirdi.

Alşan, mevsimsel depresyonda en sık karşılaşılan semptomları şu şekilde suraladı:

Depresif Duygudurum: Çökkün duygu durum, negatif düşünce ve duygular, suçluluk duygusu, düşük özgüven, ümitsizlik, zaman zaman çevreye karşı ilgisizlik, duygusuzluk, kayıtsızlık hali.

Uyku Problemleri: Uykuya duyulan ihtiyacın artması, gün boyunca uyanık kalmakta zorluk.

Yorgunluk: Normal rutin işleri gerçekleştirmekte zorlanma, yorgunluk/bitkinlik hissi.

Aşırı Yeme: Karbonhidrat ve şekerli yiyeceklere daha fazla ihtiyaç duyma ve kiloda artış meydana gelmesi.

Bilişsel Fonksiyonlar: Dikkat, konsantrasyon ve hafıza ile ilgili problemler.

Sosyal Problemler: İrritabilite, insanlardan uzaklaşma, geri çekilme ihtiyacı duyma.

Anksiyete: Gerginlik, strese toleransın azalması.

Düşük Libido: Sekse ilgi ve isteğin azalması.

Bahar mevsiminde duygulanımda değişiklik: Duygulanımda ani ve keskin bir değişiklik, aktivite düzeyinin artması, kış semptomlarının yavaş yavaş azalması.'

Alşan, mevsimsel depresyonun bir çok kişide, kış süresince bağışıklık sistemini zayıflattığını bu nedenle de hastalıklara yakalanma riskinin arttığını da bildirdi.- TEDAVİDE GÜNEŞ IŞIĞI-Uzm. Psikolog Alşan, tedavi sürecinde hastaların gün ışığına daha fazla maruz kalmalarını, kış süresince güneş daha az görülüyor olsa da sabah ve öğle saatlerinde dışarıda daha fazla zaman geçirmeye çalışmalarını, bununla birlikte yürüyüş gibi düzenli bir spor yapmanın faydalı olacağını önerdi.

Beslenmeye de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Alşan, kişinin beslenme koşullarını iyileştirmesi, özellikle karbonhidrat ve şeker tüketimini kontrol altına alması, uyku saatlerini düzenli tutmasının da kendini daha iyi hissetmesinde etkili olacağını vurguladı.

Çalışanların çalışma ortamlarında gerekli ışık ihtiyacının karşılanmasına dikkat edilmesini isteyen Alşan, bu önerilerle birlikte tedavi sürecinde ışık terapisi ve bazı ilaçlar da kullanıldığını sözlerine ekledi.

(MUH-BNY-MHD) - ANTALYA