HATİP DİCLE HABERLERİ

Hatip Dicle haber, Hatip Dicle son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Hatip Dicle - 17.01.2015
Yılmaz Odabaşı: Akp, Öcalan'ın Konaklayacağı Yeri ve Nasıl Korunacağını Hazırladı
Gazeteci, şair ve yazar Yılmaz Odabaşı, çözüm sürecinin Abdullah Öcalan için son şans olduğunu söyledi. Odabaşı, “Abdullah Öcalan’ı serbest bırakma zaten AK Parti’nin projesinde var. Öcalan’ın nerede kalacağı, hangi dinlenme tesislerinde nasıl korunacağı hazır. Ama BDP ve PKK kabul etmiyor. Demokratik özerklik gibi bir dayatma söz konusu.” dedi. Bu zamana kadar onlarca kitaba imza atmış gazeteci, şair ve yazar Yılmaz Odabaşı, Cihan Haber Ajansı’nın (Cihan) gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Çözüm sürecinin Abdullah Öcalan için son bir şans olduğunu ifade eden Odabaşı, “Aksi halde kalan hayatını İmralı’da geçireceğini o da pekala biliyor. Bütün müzakerelerin sonunda HDP ve PKK çevresi tek önerilerinin demokratik özerklik olduğunu özellikle vurguladılar. Türkiye’de AK Parti hükümeti orta Anadolu başta olmak üzere bütün milliyetçi oyları kaybetmek pahasına demokratik özerkliğe sıcak bakamaz. AK Parti’de hem bu cesaret yok hem Türkiye’nin şu anki siyasal konjonktürü buna uygun değil. AK Parti bu anlamda Kürtlerle bir dans sürdürüyor. AK Parti’nin çözüm süreciyle ilgili samimiyetinden kuşku duyuyorum, inanmıyorum. Aynı samimiyetsizliğin bugün sürdüğünü görüyorum. Çözüm süreci bir oyalama sürecine dönüştü. Sürüncemede bırakıldı. Önümüzde 2015 seçimleri var. Seçim arifesinde AK Parti hem kendi seçmen tabanından hem milliyetçi oylardan feragat edip Kürtlere demokratik özerklik asla diyemez, demeyecektir. Kürtler de demokratik özerklikte ısrarlı.” diye konuştu. ‘AK PARTİ, KÜRTLERE DÖNÜP ÇÖZÜM SÜRECİ BİTER, TÜRKLERE DÖNÜP BARIŞIN TEMİNATIYIM DİYOR’ Abdullah Öcalan’ın mesajını getiren Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Başkanı Hatip Dicle’nin sözlerini hatırlatan Odabaşı, şöyle devam etti: “Kesin son kararı demokratik özerkliktir dedi.
Hatip Dicle - 17.01.2015
Başbakan Yardımcısı Akdoğan Açıklaması
Olayın üzücü olduğuna işaret eden, "Hem bir insanın, bir çocuğun hayatını kaybetmesi açısından üzücü hem de süreci bir şekilde akamete uğratmak isteyenlerin ekmeğine yağ sürmesi. Bu, açık bir provokasyon. Ne zaman, buradaki istikrarsızlaştırıcı faktörler devre dışı bırakılmaya çalışılsa böyle bir olay meydana geliyor" dedi.  Hatip Dicle'nin, Abdullah Öcalan'ın "yüzü kapalı eylem yapılmaması ve kepenk kapatılmaması" yönündeki mesajını okumasının ardından vurulma hadisesinin yaşandığına dikkati çeken Akdoğan, burada karanlık bir el bulunduğunu dile getirdi.
Hatip Dicle - 16.01.2015
"Çözüm Süreci Cumhuriyetimizin En Önemli Projelerinden Biridir"
Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV'de katıldığı programda Oğuz Haksever'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Çözüm süreci, Cizre olayları ve Öcalan'ın Hatip Dicle aracılığıyla Cizre'ye gönderdiği mesaj ile provokasyonların kim tarafından yapıldığı şeklindeki sorular üzerine Davutoğlu, "Çözüm süreci cumhuriyetimizin en önemli projelerinden biridir.
Hatip Dicle - 16.01.2015
Cizre'deki Gerginlik
"Bu zor günleri aşmayı başaracağız" "Birileri, 'Cizre'de provokasyon var, karanlık eller, paralel polisler ve güçler, tezgah çeviriyor' diyor. Tezgahın, provokasyonun en büyüğü, Hrant Dink cinayetinin sorumlusunu, şüphelisini, 'emniyet amiri' diye buraya atamaktır" diyen Yüksekdağ, şunları dile getirdi: "Biz bu katliamlara ve çözümsüzlüğe yol açan siyasetin önünü halkımızın birleşik gücüyle keseriz ancak. Buradaki birleşik duruşunuzla, sahiplenmemizle, hükümetin, siyasi iktidarın kontrgerilla güçleri ve o kirli şebekelerle girdiği tezgahı darmadağın edeceğiz. Bugün de çocuklarımıza, şehitlerimize bütün mücadele geleneğimize ve Abdullah Öcalan'ın Cizre'ye gönderdiği selama güçlü şekilde sahip çıkarak bu zor günleri aşmayı başaracağız." - Nihat Kazanhan'ın ölümü DBP Eş Genel Başkanı Ayna da HDP ilçe binası önünde, DTK Eş Başkanı Hatip Dicle'nin ilçeyi ziyaretinin ardından Nihat Kazanhan'ın hayatını kaybettiğini hatırlattı.
Hatip Dicle - 15.01.2015
CHP Grup Başkanvekili Altay Açıklaması
Başbakan'ın, 'şeffaf' kelimesini ağzına alması için önce şu beş meseleyi çözmesi lazım. MİT tırlarıyla ilgili meseleyi bütün şeffaflığıyla ortaya koyması lazım. Adli Tıp ses kayıtları raporunu niye sakladığını açıklaması lazım.  Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki harcamaları sorduk. Buna Başbakan'ın adam gibi cevap vermesi lazım. Ayrıca 17-25 Aralık fezlekelerinin milletvekillerinin incelemesine açılması lazım. Bu fezlekelerin, milletvekillerinin incelemesine açılmasını engelleyen bir hükümetten, Türkiye'nin öğreneceği şeffaflık dersi olamaz.  Cizre'de olup bitenleri de Başbakan'ın çıkıp açıklaması lazım. Cizre'de devlet var mı yok mu? Siyasi otorite Hatip Dicle'nin emrinde mi?"   -"Bu kombinasyonla toplanırsa bir anlamı olur"   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmesi konusuna değinen Engin Altay, Cumhurbaşkanı'nın görev tanımı içinde Bakanlar Kurulu'na başkanlık etmesi olduğunu, ancak bunun özel hallerde, savaş halinde, oloğanüstü hal ilan edilmesi durumunda gerçekleşebileceğini ifade etti.
Hatip Dicle - 14.01.2015
Cizre'deki Gerginlik
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanı Hatip Dicle, "Çözüm sürecini 'paralel' denen güçler ilerletmek istemiyor, süreci baltalamak istiyor.
Hatip Dicle - 14.01.2015
Cizre'de 12 Yaşındaki Çocuk Başına İsabet Eden Kurşunla Öldürüldü
Şırnak’ın Cizre ilçesinde 12 yaşındaki Nihat Kazanhan, başına isabet eden kurşunla öldürüldü. Son zamanlarda Cizre’de yaşanan olayların son bulması için Abdullah Öcalan’ın mesajını halka iletmek için Cizre’ye gelen Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle ile HDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ve Faysal Sarıyıldız, STK temsilcileriyle ve ardından HDP ilçe binası önünde halka görüştü.
Hatip Dicle - 14.01.2015
Cizre'de 12 Yaşındaki Çocuk Vurularak Öldürüldü
Günlerdir olaylara sahne olan Cizre'de bugün Demokratik Toplum Kongresi Başkanı Hatip Dicle, HDP Şırnak Milletvekilleri Selma Irmak ile Faysal Sarıyıldız ilçeye giderek sivil toplum örgütleri başta olmak üzeri çeşitli görüşmelerde bulundu.
Hatip Dicle - 12.01.2015
Dtk Eş Başkanları ve Hdp Milletvekilleri Cizre'ye Gidiyor
Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde son bir aydır meydana gelen ve 5 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olayların sona ermesi için HDP'nin İmralı heyetinde yer alan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, DTK'nın diğer Eş Başkanı Selma Irmak ve bazı HDP milletvekilleri ile birlikte çarşamba günü Cizre'ye gidecek.
Hatip Dicle - 04.01.2015
Hükümet ve PKK'nın, Cizre Olaylarına İlişkin Görüşleri Gerçeği İfade Etmiyor'
Siyasetçi ve yazar İbrahim Güçlü, Güçlü, PKK adına Hatip Dicle'nin yaptığı açıklamanın hükümetin açıklamasının arkasından gelmiş olmasının bir yönlendirme olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.
Hatip Dicle - 31.12.2014
Diyarbakır 2014 Panoraması
HAZİRAN -Hatip Dicle Cezaevinden Çıktı KCK ana davasından tutuklu bulunan Hatip Dicle tahliye oldu.
Hatip Dicle - 30.12.2014
Hdp, Dbp, Dtk ve Hdk'den Ortak Seçim Koordinasyon Toplantısı
HDP, DBP, DTK ve HDK eş genel başkanları ile yöneticilerinin katılımıyla "seçim koordinasyon toplantısı" yapıldı.  HDP Genel Merkezinde gerçekleştirilen ve yaklaşık 7 saat süren toplantıya HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, HDK Eşsözcüleri Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, DTK Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanları Emine Ayna ve Kamuran Yüksek katıldı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Hatip Dicle Haberleri | Hatip Dicle Kimdir - Haberler - Sayfa 10 - Hatip Dicle haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Hatip Dicle kimdir, hayatı ve biyografisi. Nihat Kazanhan Dosyasına Gizlilik Kararı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 16.10.2021 16:29:04. #1.16#

title