Hatay Tarım Fuarı Açıldı - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Hatay Tarım Fuarı Açıldı

İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Hatay Tarım Fuarı açıldı Hatay Valiliği ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği Hatay Tarım Fuarı'nın ikincisi törenle açıldı 10 ülkeden 150'ye yakın firmanın katıldığı fuar, 6 Kasım'a kadar açık kalacak Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş:...

Hatay Tarım Fuarı açıldı

Hatay Valiliği ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ile birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği Hatay Tarım Fuarı'nın ikincisi törenle açıldı

10 ülkeden 150'ye yakın firmanın katıldığı fuar, 6 Kasım'a kadar açık kalacak

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş :

"Hatay olarak dünyadaki 26 gastronomi şehrinden biriyiz"

HATAY - Hatay Valiliği ile Hatay Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kurum ve kuruluşun destek verdiği Hatay Tarım Fuarı'nın ikincisi törenle açıldı.

Fuarda konuşan Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, tarımın nüfusun giderek artan dünyanın gıda ihtiyacını karşılama kapasitesi bakımından insanlık hayatı için önemli bir faaliyet olduğunu söyledi.

Tarımın ayrıca hayvancılığa doğrudan etkisi ve ihracattaki payı ile önemli bir girdi sağlayarak ülke ekonomisine ciddi katkılar yapan bir sektör haline geldiğini ifade eden Mardinli, "Nüfusu giderek artan dünyanın gıda ihtiyacını karşılama kapasitesi bakımından insanlık hayatı için öneme sahip bir faaliyettir. Geçmişte olduğu gibi bugün de tam bir tarım ülkesi olan Türkiye'de tarım, bir yandan halkın gıda ihtiyacını karşılarken bir yandan da endüstriyel ürünlerle sanayiye ham madde sağlamaktadır. Tarım ayrıca hayvancılığa doğrudan etkisi ve ihracattaki payı ile önemli bir girdi sağlayarak ülke ekonomisine ciddi katkılar yapan bir sektör haline gelmiştir" dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da konuşmasında, Hatay'ın her şeye rağmen adım atmak için çaba, gayret sarf ettiğini ve ayakta kalmaya çalıştığını kaydetti. Başkan Savaş, Hatay'ın son 9 ayda çok önemli iki gelişmeye daha imza attığını ve Hatay'ın 26 tane gastronomi şehrinden bir tanesi olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Geçen seneki rağbeti ben de beklemiyordum. Hem firma bazında hem de alıcılar bazında insanların gelip bu fuardan yararlanacağını beklemiyordum. Gerçekten geçen seneki fuarcılıkta müthiş mesafe aldık. Gerek tarım fuarında gerekse mobilya fuarında daha sonra bu cesaretle kitap fuarı yaptık. İnşallah ayakkabıcılık fuarında arkadaşlarımız tahsis edeceğimiz yerde yapmayı nasip olur. Hatay her şeye rağmen adım atmaya çaba sarf etmeye, gayret sarf etmeye ve ayakta kalmaya çaba sarf ediyor. Hatay son dokuz ayda çok önemli iki gelişmeye daha imza attı. EXPO 2021'in Hatay'a gelmesi, Çin ve Avusturya gibi iki büyük rakibe karşı inanılmaz bir zaferle Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin çabalarıyla, arkadaşlarımızın çabalarıyla birinci planda EXPO 2021'i Hatay'a aldık. Ama 2009'un sonlarından beri çok önemli meşakkatli bir çalışmamız daha vardı. Hatay UNESCO nezdinde gastronomi şehri olsun diye çaba sarf ettik. Finali iki gün önce UNESCO tarafından açıklandı. Şu anda Hatay, dünyadaki 72 ülkeden 180 özel şehir içerisinde. Bunlar 7 ayrı kategoride UNESCO'nun koruması altında, UNESCO'nun gözlemi altında ve kendi liginde hem işbirliği yapacaklar hem de rekabet yapacaklar. Biz şu anda Hatay olarak 26 tane gastronomi şehrinden bir tanesiyiz."

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin ise Reyhanlı Barajı'nın Türkiye'nin ve dünyanın incisi olan Amik Ovası'nı kuraklaşmaktan kurtarmak için muazzam bir proje olduğunu ifade etti. Çinçin, "Amanos Tüneli Hataylıların en büyük beklentisidir. Bunlar çok çok önemli projeler. Ama Reyhanlı Barajı tarımda katma değer yaratmakta, tarımsal çeşitliliği sağlamakta, her şeyi bırakın ülkemizin ve dünyanın incisi olan Amik Ovası'nı kuraklaşmaktan kurtarmak için çok muazzam bir projedir" dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç ise, yaş sebze ve meyve ihracatına sahip Hatay'ın Mersin'den sonra ikinci sırada olduğunu vurguladı.

Sektörde önemli bir tarımsal üretime sahip olan Hatay'ın fuarı gerçekten hak ettiğini kaydeden Andiç, "Sektörümüzde önemli bir tarımsal üretime sahip olan ilimiz bu fuarı gerçekten hak ediyor. ve tarımsal potansiyelimizin 3,5 milyar TL'ye yakın tarımsal değerimizin daha da artması için bu fuarlara daha çok ihtiyacımız var. Zaten ilimiz ihracatta da önemli bir potansiyele sahip. Yaş sebze ve meyve ihracatına sahip ilimiz Mersin'den sonra ikinci sıradadır. Dolayısıyla ticareti güçlü olan bu ilimizde üretim potansiyelimizi arttırmak için bu fuarları daha da geliştirerek yapılmasını temenni ediyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarı gezdi.

5 bin kapalı, 8 bin metrekare açık olmak üzere toplam 13 bin metrekarelik alanda 10 ülkeden 150'ye yakın firmanın katıldığı Hatay Tarım Fuarı 6 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

Hatay Tarım Fuarı Açıldı

Hatay Tarım Fuarı Açıldı

Hatay Tarım Fuarı Açıldı

İhlas Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title