Hatay: İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'na Atatürk Anıtı
Haberler » Güncel » Haber

Hatay: İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'na Atatürk Anıtı

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde Deniz Üs Komutanlığı Bahçesine Yaptırılan Atatürk Anıtı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nun Katıldığı Törenle Açıldı.

Hatay: İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'na Atatürk Anıtı

Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde Deniz Üs Komutanlığı bahçesine yaptırılan Atatürk Anıtı, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu'nun katıldığı törenle açıldı.

Deniz Üs Komutanlığı bahçesindeki törene; Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu, Hatay Valisi Ahmet Kayhan, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Alev Gümüşoğlu, İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, Belediye Başkanı Mete Aslan ile askeri ve mülki erkan katıldı. Deniz Üs Komutanı Kıdemli Kurmay Albay Mehmet Reşat Küçükerol, törende yaptığı konuşmada, açılışı yapılan anıtla ilgili bilgiler verdi. Küçükerol, ''Kompozisyonda yer alan 17 bayrak vatanımıza ve özgürlüğümüze, anıt grubu ise Mustafa Kemal Atatürk'e olan saygı ve sevgimizi göstermektedir. Türk milleti sahip olduğu güçlü orduları sayesinde tarihe yön veren 16 devlet kurmuştur. Türk milleti bu devletlerin yönetiminde gösterdiği üstün kabiliyetle dünya milletlerine örnek olmuştur. Bunun en önemli nedenlerinden biri ise hakimiyeti altında yaşayan farklı etnik kökene mensup toplulukları, her birinin dil, din farklılıklarına saygı göstererek, barış, huzur ve güvenlik içerisinde asırlar boyunca bir arada yaşatma becerisini göstermesidir. Anıtın arkasındaki 16 aynı boydaki bayrak direği ise geçmişte kurulmuş 16 Türk devletini, 30 metreyle en heybetlisi olan ise ilelebet var olması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni temsil etmektedir" dedi.

Daha sonra Oramiral Karahanoğlu, Vali Kayhan ve diğer protokol üyeleri, anıta çelenk sundu. Anıtın yapımına katkı sağlayanlara plaket verilmesinin ardından, Oramiral Karahanoğlu ve Vali Kayhan anıtın açılışını gerçekleştirdi.

Törene katılanlar, daha sonra Deniz Üs Komutanlığı bahçesine fidan dikti.

Tören sonunda İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, Oramiral Karahanoğlu'na, İskenderun sahil bandında yaptırmayı planladığı Ermeniler'in Türkler'e yaptığı mezalimi anlatan anıtın projesini göstererek, bilgi verdi.