Hatay: Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Paudade İskenderun'da

Hatay: Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Paudade İskenderun'da

Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Paul Paudade, İskenderun'a Gelerek Fransızlar'ın Hatay'ı İşgali Sırasında Hayatını Kaybeden Askerlerin Bulunduğu Mezarlığı Ziyaret Etti. Burada Fransız Asıllı Müslüman Askerlerin Bulunduğu Toplu Mezarı Gezen Büyükelçi, Mezar Taşındaki Hilalin Ters Olduğunu Fark Ederek Düzeltilmesi Talimatını Verdi.

Hatay: Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Paudade İskenderun'da

Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Paul Paudade, İskenderun'a gelerek Fransızlar'ın Hatay'ı işgali sırasında hayatını kaybeden askerlerin bulunduğu mezarlığı ziyaret etti. Burada Fransız asıllı Müslüman askerlerin bulunduğu toplu mezarı gezen büyükelçi, mezar taşındaki hilalin ters olduğunu fark ederek düzeltilmesi talimatını verdi.

Büyükelçi Paudade, İskenderun'da, Fransa'nın Hatay'ı işgali sırasında hayatını kaybeden Fransız askerlerinin yatmakta olduğu Numune Mahallesi'ndeki Fransız mezarlığını ziyaret etti. Ziyaretinde özellikle Müslüman askerlere ait toplu mezarı inceleyen büyükelçi, Fransa İskenderun Fahri Konsolosu Ronald Makzumeden ve mezarlık görevlisi Mehmet Parlar'dan bilgiler aldı. Büyükelçi Paudade, burada yıllardır kimsenin fark etmediği bir hatayı fark etti. Müslüman askerlerin bulunduğu toplu mezarın mezar taşındaki hilal ters duruyordu. Yanlışlığı fark edince iki kez aynı mezarı inceleyen Paudade, yanlışlığın düzeltilmesi talimatını verdi. Mezarlığı gezerek beraberindeki heyete mezarlığın fotoğraflarını çektiren büyükelçiye, mezarlık içerisinde yetişen portakallardan sıkılan meyve suyu ikram edildi.

Basın mensuplarına ziyaretinin sebebi ile ilgili açıklamalarda bulunan büyükelçi Paul Paudade, "Bu bölge ile çok sıkı bağlantılarımız var. Bizim açımızdan bu mezarlık çok büyük önem arz ediyor. Hıristiyanlar, Müslümanlar, Cezayir asıllı, Senegal asıllılar bu bölgede savaş yaptılar ve aynı mezarlıkta birlikte yatıyorlar. Bu sembolik açıdan çok önemli ve mezarlığın bakımı da çok iyi. Ayrıca mezarlıkta yetişen portakalların tadı da çok güzel" dedi.

Fransız mezarlağındaki Müslüman askerlerin yattığı toplu mezarın taşındaki hilalin ters olduğu konusu ile ilgili sorular üzerine Basın ve Halkla İletişim Müşaviri Bertronal Buchwalter, "Çok ince bir detay ve önemli değil. Bunu büyükelçiye soru olarak almaya gerek yoktur, bugüne kadar kimse fark etmemiş ama büyükelçi fark etti" cevabını verdi.

Büyükelçi Paul Paudade, ziyaretin ardından Antakya'ya geçti.