Hatay'daki Ruslar Şenlik Yaptı - Haberler
Haberi Paylaş

Hatay'daki Ruslar Şenlik Yaptı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Hatay'daki Ruslar Şenlik Yaptı

Hatay'da yaşayan Ruslar kendi ülkelerinde 50 yıldan beri kutladıkları MMK Metalürji gününü unutmadı.

İşveren ve işçiler, şenlik havasında kutlanan günde, aileler de eşlerin çalıştıkları üniteleri gezdi. Genel Müdür Vekili Vladimir Kolomietc, Türkiye'nin, son 10 yılındaki atılımlarıyla dünyada sektörün baş aktörlerinden biri olduğunu söyledi.

İskenderun'da ikincisi düzenlenen Metalürji Çalışanları Günü'ne ev sahipliği yapan MMK Metalürji'nin gerçekleştirdiği şenliğe, Dörtyol belediye Başkanı Fadıl Keskin, Yeşilköy Belediye Başkanı Fatma Görgen, Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, MMK Metalürji Genel Müdür Vekili Vladimir Kolomietc, işçiler ve aileleri katıldı. Şenlik ortamına dönüştürülen tören alanında palyaçolar çocukların yüzlerini boyarken, şekerli pamuklar da çocuklara ikram edildi.

Kutlama, Rus ve Türkiye'nin milli marşlarının okunmasıyla başladı. Törende konuşan Genel Müdür Vekili Vladimir Kolomietc, kendi ülkelerinde 50 yılı aşkındır kutlanan Metalürji Çalışanları Gününü, Türkiye'de yaptıkları yatırımlarla buraya taşıdıklarını hatırlatarak, "Bu yıl ikinci kez kutlama yapıyoruz. Bu yıl biraz daha genişletilmiş vaziyette gerçekleştirdiğimiz kutlamayı ileriki yıllarda her fabrikada kutlanması için çalışacağız" dedi.

TÜRKİYE 10 YILDA BÜYÜK YOL KAT ETTİ

Kolomietc, çeliğin çok önemli bir ürün olduğuna dikkat çekerek, bu ürünü kullanıma hazır hale getirenlerin de çalışanlar olduğuna vurgu yaptı. Kolomietc, Türkiye'nin de son 10 yılda sektörde önemli atılımlar yaptığına dikkat çekerek şöyle konuştu: "Demir çelik bütün ekonomilerin temelidir. Ağır, ama güzel olan demir çelik mensubu olmak her zaman yüksek itibara sahip olmak demektir. Demir çelik çalışanın emeği olmadan fabrika çalışamadığı gibi günlük yaşam da mümkün değildir. Biz de Türkiye'de bu günü güzel bir gelenek hale getirmek istiyoruz."

SEKTÖR SIKINTI İÇERİSİNDE

Türkiye'nin çelik sektöründe önemli bir hamle yaptığına da dikkat çeken Vladimir Kolomietc, "Türkiye son 10 yılındaki atılımlarıyla dünyada sektörün baş aktörlerinden biri oldu. 2001 yılında dünyana 17'nci sıradayken 2012 yılında Avrupa'nın 2'nci, dünyanın da 10'ncu demir çelik üreticisi olmuştur. Hammaddedeki sıkıntı ve fiyatların düşmesiyle sektör son zamanlar sıkıntılı bir dönem yaşamaktadır. Bu sıkıntıların da en kısa zamanda atlatılacağına inanıyorum" dedi.

Genel müdür Vekili Kolomietc, 2012 yılında kaliteli ürünlerle girdikleri pazarda 100 ihracatçı arasında 95'nci, çelik sektörü sıralamasında 18'nci ve AKİB Demir ve Demirdışı Metaller ihracatçıları arasında 5'nci sırasında yer aldıklarını hatırlatarak, Türkiye pazarındaki galvaniz ürünlerinin yüzde 13'ü, boyalı ürünlerin yüzde 69'unun kendi ürünleri olduğunu anlattı.

TOPLU SÖZLEŞMEDEN UMUTLUYUZ

Çelik-İş Sendika Genel başkanı Cengiz Gül de, Metalürji Çalışanları Gününün Türkiye'de de MMK Grubu tarafından kutlanılmaya başlamasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu organizasyondan dolayı yöneticileri kutladı. Genel Başkan Gül, bu önemli günde çalışanların da taleplerinin olduğunu dile getirerek, sürdürülen toplu iş sözleşme görüşmelerinin çalışanların lehine sonuçlanmasını arzuladıklarını diye getirdi.

Başkan Gül'ün bu konuşması MMK'da çalışan işçiler tarafından slogan ve alkışlarla desteklendi. Konuşmaların ardından İşletmede başarılı olan çalışanlara ödüller verilirken, MMK'da beş yılını dolduran çalışanlar da plaketle ödüllendirildi. Ödülleri Vladimir Kolomietc ve birim amirleri tarafından verildi. Şenlik, çalışanlardan oluşan müzik grubunun konseriyle eğlenceli bir şekilde sona erdi. - İskenderun

Hatay'daki Ruslar Şenlik Yaptı

Hatay'daki Ruslar Şenlik Yaptı

Hatay'daki Ruslar Şenlik Yaptı

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title