Hatay'da 'Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Kursu'

Hatay'da 'Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Kursu'

20.12.2010 17:47 | Son Güncelleme: 20.12.2010 17:47
Hatay'da 'Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Kursu'

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, İnsan Kaynaklarının Kalitesinin Arttığını Belirterek, 'İş Bulabilmek İçin Mutlaka Uzmanlaşmak Gerekiyor' Dedi

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, insan kaynaklarının kalitesinin arttığını belirterek, 'İş bulabilmek için mutlaka uzmanlaşmak gerekiyor' dedi.

Lekesiz, İŞKUR İl Müdürlüğü ile Küçük ve Orta Ölçekli işletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamına 'Mesleki Eğitim ve Girişimcilik Kursu'nu tamamlayan 180 kişinin sertifika töreninde yaptığı konuşmada, bilgisayar ve yabancı dil öğrenmenin artık şart olduğunu söyledi.

İş arayanların kendilerini geliştirmesi ve kalifiye hale gelmesi gerektiğini ifade eden Lekesiz, 'Artık her işi yapanın iş bulamadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bunun için vatandaşlarımızın mutlaka kendilerini geliştirmesi lazım. İş bulabilmek için mutlaka uzmanlaşmak gerekiyor' diye konuştu.

Lekesiz, İŞKUR İl Müdürlüğünün düzenlediği kursların, girişimcileri arttırması ve işsizleri kalifiye hale getirmesi açısından çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini vurguladı.

Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş da sertifika alan kursiyerlerin bir köşeye çekilmek yerine istihdama katılmasını istedi

İŞKUR ile ortaklaşa restorasyon elamanı yetiştirme projesi başlattıklarını, 40 kişiye taş ustalığı ve demir işçiliği konusunda eğitim verildiğini vurgulayan Savaş, sonrasında bunların istihdama kazandırılacağını kaydetti.

KOSGEB Hatay Hizmet Merkezi Müdürü Seracettin Özcan ise kursa 200 kişinin katıldığını ve 60 saatlik eğitim sonunda 180'inin sertifika almaya hak kazandığını belirtti.

Kursiyerlerden iş piyasasına katılmasını isteyen Özcan, bu konuda girişimcilere hibe desteği verdiklerini söyledi.

İŞKUR İl Müdürü Ahmet Bulanık, insanların kendi işlerini kurmaya ve sektörlerin nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamaya çalıştıklarını, toplum yararına faaliyetler yürüttüklerini kaydetti.

Eğitimlerin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) projelerinin izlenmesi ve yürütülmesi faaliyetlerinde bulunduklarını ifade eden Bulanık, insan kaynaklarının geliştirilmesine çalıştıklarını söyledi.

Toplantıda, Kariyer Eğitim ve Danışmanlık Müdürü Gülsüm Çıracı, yeni kurulan işletmelerin yüzde 70'inin ilk 5 yıl içerisinde kapandığını belirtti.

Gençlerin yüzde 17'sinin, kadınların da yüzde 50'sinin aile baskısı ve endişe nedeniyle kendi işini kurmak istemediğini vurgulayan Çıracı, bu tür kursların girişimcileri cesaretlendirilmesi açısından çok önemli olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından, 180 kişiye sertifikaları verildi.

Meclis Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen törene, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Hatay Esnaf Sanatkarlar Odası Birliği (HESOB) Başkanı Kadir Teksöz, kurum müdürleri ve kursiyerler katıldı.

(İSÖ-RŞ-MUT-ÜNS) - HATAY

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title