Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı - Haberler
Haberi Paylaş

Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı

Hatay'da Gadir-i Hum Bayramı
AA - Haberler | Yerel

Hatay Valisi, Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla, Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği Başkanı Nasrettin Eskiocak'ı ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz, Gadir-i Hum Bayramı dolayısıyla, Alevi İslam İnancını Yaşatma Derneği (ALİYAD) Başkanı Nasrettin Eskiocak'ı ziyaret ederek bayramlarını kutladı.

Lekesiz, ziyarette yaptığı konuşmada, bayramların, kırgınlıkların unutulduğu, yaşlıların, komşuların hatırlandığı ve millet olma bilincinin yenilendiği özel günler olduğunu belirtti.

Bu özel günde başta Alevi vatandaşlar olmak üzere herkesin bayramını tebrik eden Lekesiz, şöyle konuştu:

"Bugün buraya Alevi kardeşlerimizin mübarek gününü paylaşmak için geldik. Çok özel bir ilde yaşıyoruz. Nisan ayı geliyor Hristiyan vatandaşlarımızın Yumurta Bayramını yaşıyoruz. Zaman geçiyor Musevi kardeşlerimizin bayramı geliyor onu paylaşıyoruz. Üç beş gün önce de hem Cumhuriyet Bayramımızı kutladık hem de Kurban Bayramını. Bugün de yine hep beraber Alevi vatandaşlarımızın Gadir-i Hum Bayramını kutluyoruz.

Yüzyıllardır Alevi'siyle Sünni'siyle, Hristiyan'ıyla Musevi'siyle hep beraber kardeşçe yaşayan Hatay, hoşgörü açısından dünyada parmakla gösterilen illerimiz arasında yer alıyor. Bu hoşgörü ortamının oluşmasında katkıda sağlayan herkese teşekkür ediyorum."

ALİYAD Başkanı Nasrettin Eskiocak da, Vali Lekesiz ve beraberindekilerin kendilerine yapmış olduğu ziyaretle bayram sevinçlerine bir başka bayram sevinci daha kattıklarını ifade etti.

İl Müftüsü Mustafa Sinanoğlu ise, bu bayramın sadece Alevilerin değil tüm Müslümanların özel günü olduğunu vurguladı.

Antakya Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Mustafa Kemal Üniversitesi

(MKÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odası

(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin de günün anlam ve önemi belirten birer konuşma yaparak herkesin bayramını kutladı.

Konuşmaların ardından, ziyarete gelen misafirlere bayramın özel yemeği olan

"Hirisi" ikram edildi.

Ziyarette Lekesiz'e, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Eşref Torun ile İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç eşlik etti.

Muhabir: Hatay

Yayıncı: İsmihan Özgüven - HATAY

AA - Son Dakika Haberleri

Mehmet Celalettin Lekesiz, Celalettin Lekesiz, İslam, Yerel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title