- Hatay'a "mabet ormanı" kuruluyor

- Hatay'a "mabet ormanı" kuruluyor

18.11.2020 14:35 | Son Güncelleme: 18.11.2020 15:07

- Hatay'a "mabet ormanı" kuruluyor İskenderun ilçesindeki orman yangınında zarar gören alanlara 163 mabet ağacı dikildi Mabet ağacının Hiroşima'ya atılan atom bombasında en az zarar gören bitki olduğu belirtildi Hatay'ın İskenderun ilçesindeki orman yangınında zarar gören alanlara 163 mabet...

- Hatay'a "mabet ormanı" kuruluyor

İskenderun ilçesindeki orman yangınında zarar gören alanlara 163 mabet ağacı dikildi

Mabet ağacının Hiroşima'ya atılan atom bombasında en az zarar gören bitki olduğu belirtildi

HATAY - Hatay'ın İskenderun ilçesindeki orman yangınında zarar gören alanlara 163 mabet ağacı dikildi.

9 Ekim'de Belen'de başlayıp İskenderun ve Arsuz ilçelerine sıçrayan yangınlarda zarar gören bölgelerin yeniden ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında Antakyalı bir iş kadının girişimleri sonucu Tekirdağ'dan getirtilen 163 adet Gingko biloba (mabet ağacı) İskenderun'da toprakla buluşturuldu. İskenderun Belen Arsuz otoyol bağlantı yolunda bulunan bölgede gerçekleştirilen etkinlikte, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk adına da ağaç dikildi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kaymakamlar ve belediye başkanlarının katıldığı törenle toprakla buluşturulan ağaçların en büyük özelliği ise kirli hava şartlarına dayanıklı olması ve sarı renkteki yaprakları ile muhteşem bir manzara oluşturması.

Tanesi 600 TL civarında olan ağaçların Hatay'a kazandırılması noktasında girişimde bulunan Jale Balcı bu ağaçların Japonya'da Hiroşima'ya atılan atom bombasında en az zararı gören ağaçlar olduğuna dikkat çekerek, Türkiye'de ilk defa mabet ormanı için ağacının toprakla buluşturulduğunu belirtti.

- Hatay'a 'mabet ormanı' kuruluyor
- Hatay'a 'mabet ormanı' kuruluyor
- Hatay'a 'mabet ormanı' kuruluyor
- Hatay'a 'mabet ormanı' kuruluyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / AHMET SEHER

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title