Hatay: 350 Alman Antakya'da Hacı Oldu

Hatay: 350 Alman Antakya'da Hacı Oldu

Büyük Bir Yolcu Gemisiyle İskenderun Limanı'na Gelen 350 Kişilik Katolik Alman Kafilesi, Antakya St Pierre Kilisesi'nde Ayin Düzenledi. Düzenlenen Ayin Sırasında Ezan Okunmaya Başlayınca Almanlar Ayine Ara Verdi.

Hatay: 350 Alman Antakya'da Hacı Oldu

Büyük bir yolcu gemisiyle İskenderun Limanı'na gelen 350 kişilik Katolik Alman kafilesi, Antakya ST Pierre Kilisesi'nde ayin düzenledi. Düzenlenen ayin sırasında ezan okunmaya başlayınca Almanlar ayine ara verdi.

İskenderun'dan otobüslerle Antakya'ya gelen ve aralarında akademisyenler, bilim adamları ve iş adamlarının bulunduğu yaklaşık 350 kişilik Katolik Alman kafilesi, Hıristiyanların ilk kiliselerinden biri olan St. Pierre Kilisesi'nde ayin düzenleyerek, hacı oldu. Yapılan ayin sırasında ezan okunmaya başlayınca düzenledikleri ayine ara veren Katolik Almanlar, ezan bitince ayine tekrar devam etti.

St. Pierre Kilisesi'ndeki ayini yöneten Alman rahip Prof. Dr. Franz Josef Nocke, ayin sonrasında basın mensuplarını sorularını cevapladı. Farklı kültürleri daha yakından tanımak için böyle bir geziye çıktıklarını belirten rahip Nocke, "Antakya'dan bütün dünyaya barış mesajı yayıldığı için bugün buradayız. Kudüs'e gitmeyi düşünüyorduk, ancak güvenlik nedeniyle gidemedik. Türkiye'de kendimizi güvende hissediyoruz. Hepimizin Almanya'da bir çok Türk aile dostu var. Benim yaşadığım Diusburg'ta Almanya'nın en büyük camisi yapılıyor. Yaşanan bazı yanlış anlaşılmalardan dolayı üzüntü duyuyoruz. Papa'nın sözleri dolayısıyla Türkiye ile olan ilişkimiz kötüye gittiyse, bizim amacımız ve isteğimiz bir an önce bu dostluk bağlarını tekrar yenilemek" dedi.

Düzenlenen ayin kutsanmış şarap ve ekmeğin ayine katılanlara dağıtılmasıyla son buldu.

Kaynak: İHA