Hastane Bahçesinde Seminer

Hastane Bahçesinde Seminer

Doç. Dr. Toprak, 'Türkiye'de Kronik Böbrek Rahatsızlığında Büyük Oranda Artış Olduğunu Söyledi.

Hastane Bahçesinde Seminer

Balıkesir Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Toprak, Türkiye'de kronik böbrek rahatsızlığı olanların sayısında büyük oranda artış olduğunu, 2015 yılında hasta sayısının 100 bini aşacacağını, halen 1 milyar 500 bin dolar olan tedavi masraflarının da ikiye katlanacağını ileri sürdü.

Dünya Böbrek Günü etkinlikleri kapsamında Balıkesir Devlet Hastanesi bahçesinde seminer düzenlendi. Seminere, Balıkesir Devlet Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Toprak konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye'de böbrek hastası sayısının hızla arttığına dikkati çeken Doç. Dr. Ömer Toprak, 'Kronik böbrek yetmezliği, basit ve ucuz bazı idrar, kan testleri ile erken saptanabilmekte. Özellikle şeker hastalarının böbreklerini kontrol ettirmesinde fayda var. Türkiye'de erişkinlerin yüzde 15.7'sinde çeşitli evrelerde kronik böbrek hastalığına rastlanmakta. Bu oran basit bir hesapla ülkemizde 7 milyon 500 bin kronik böbrek hastası bulunduğunu gösteriyor. bu da her altı, yedi yetişkenden birinin böbrek hastası olduğuna işaret ediyor' dedi.

Türkiye'de, 55 binin üzerinde böbrek nakli yapılan ve diyalize giren hasta olduğunu da vurgulayan Doç. Dr. Toprak, ''Bu sayı neredeyse gelişmiş ülkelerin iki katı. Her yıl yüzde 10 artış oranıyla hesaplarsak, 2015 yılında kronik börek hastası sayısı 100 bini aşıp, halen 1 milyar 500 bin dolar olan tedavi masrafları ikiye katlanacak. Böbrek yetmezliğine neden olan şeker hastalığı olan hasta sayısı 2002 yılında yüzde 7.2 iken, günümüzde bu oran yüzde 12'nin üzerine çıkmış olması endişe verici. Bu veriler toplumsal düzeydeki tıbbi, sosyal ve ekonomik yükü her geçen gün artan kronik böbrek hastalığının kontrolünü sağlamak için toplumda yaşam biçimi değişikliklerine yol açacak ve hastalığın tedavisinden çok önlenmesine dayalı ulusal ölçekli bir hastalık yönetimi modelinin bir an önce hayata geçirilmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor' dedi.

Doç. Dr. Ömer Toprak, böbrek hastalığından korunmak için sağlıklı beslenme, spor yapmak, her gün yeteri kadar su içmek, sık ağrı kesici kullanmamak, kan basıncını kontrol etmek, 40 yaşından sonra sık sık şeker ölüçümü yaptırmak ve sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklar ile fazla kilolardan kaçınılması gerektiğini kaydetti.

Toprak, şeker, tansiyon hastası olanlar ile ailesinde böbrek hastalığı bulunanlar ile 60 yaş üstündeki kişilerden sık aralıklarla böbreklerini kontrol ettirmelerini istedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Çalışkan, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Sabiha Muzaffer Akdemir, Balıkesir Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Hasan Hocaoğlu, doktorlar, ebe ve hemşireler, sağlık personeli, hastalar, hasta yakınları ile çok sayıda vatandaşın izlediği seminerin sonunda katılımcılara lokma ve gazoz ikram edildi.

Kaynak: AA