Hasta ve Sağlık Çalışanlarını Koruma Sempozyumu

Hasta ve Sağlık Çalışanlarını Koruma Sempozyumu

Hasta ve Sağlık Çalışanlarını Koruma Sempozyumu
Bültenler - Haberler | Güncel

'Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu' 16 Şubat 2013 Cumartesi günü İstanbul Conrad Oteli'nde yapılıyor.

Türkiye'deki 450bin sağlık çalışanını yakından ilgilendiren 'Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu' 16 Şubat 2013 Cumartesi günü İstanbul Conrad Oteli'nde yapılıyor.

Sempozyumda her yıl sağlık sektörüne büyük ekonomik zarar veren ve çalışanların yaralanmasına yol açan kazalar ile bu kazaların sebeplerinin nasıl önlenebileceği konuları tartışılacak.

Sempozyuma Avrupa'dan ve Türkiye'den sağlık çalışanlarının güvenliği ile ilgili önemli çalışmalar imza atmış uzmanlar katılıyor.

Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu' açılışında sağlık çalışanları için güvenlikli ürün kullanımını düzenleyen AB yasasının uyum sürecini, konunun İtalyan uzmanı Avrupa Biogüvenlik Ağı'nın da bir üyesi Doktor Gabriella de Carli anlatacak.

Sağlık çalışanları için hastanelerdeki en büyük tehditlerden biri iğne batmaları olarak görülüyorken, AB üye ülkelerde 13 Mayıs 2013'de yürürlüğe girecek yasa (2000/54/EC) sağlık kuruluşlarında bu tür yaralanmaları önlemek amacı ile çıkarıldı.

Sağlık çalışanlarının delici ve kesici aletlerle yaralanmasının ekonomik bedeli de oldukça ağır. Yaralanan sağlık çalışanının enfeksiyon kapıp kapmadığını anlamak için yapılan testlerin masrafı her yıl sağlık sektörüne ciddi ekonomik zarar veriyor.

Uzmanlar, bu tür kazaların çalışanların eğitimi ve güvenlikli araç ve cihaz kullanımı ile %80 oranında azaltılabileceği belirtiyor.

Türk Biyokimya Derneği ve Becton Dickionson firmasının beraber düzenlediği 'Hasta ve Çalışan Güvenliği Sempozyumu'nda Türkiye'deki Sağlık Kuruluşlarında Güvenlik Kültürü konulu sunumu Selçuk Üniversitesi'nden Emel Filiz yapacak.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden Alpay Azap'ın İğne Batma Yaralanmalarına Yaklaşım konulu sunumunu İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Dilara Konukoğlu'nun Laboratuar Güvenliği ve Laboratuar Kazaları konulu sunumu izleyecek.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title