Hasır Ve Sepet Sanatı Karatay'da yeniden canlandı - Haberler
Haberi Paylaş

Hasır Ve Sepet Sanatı Karatay'da yeniden canlandı

Bültenler - Haberler | Güncel
Hasır Ve Sepet Sanatı Karatay'da yeniden canlandı

Karatay Belediyesi, KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve İŞKUR işbirliğiyle kültürümüzde yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan hasır ve sepet dokumacılığı sanatı, hayata geçirilen projeyle Karatay'da yeniden canlandı.

Proje kapsamında açılan kursu ziyaret eden Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, "Bölge halkının üretime katılıp aile ekonomilerine katkı sunulması ve yüzyıllar ötesine dayanan hasır ve sepet sanatının yeniden canlandırılması bağlamında bu projeyi önemsiyoruz" dedi.

Yüzlerce yıllık geçmişiyle kültürümüzde önemli bir yere sahip hasır ve sepet dokumacılığı sanatının yeniden canlandırılması ve vatandaşların ekonomilerine katkı sunmak amacıyla Karatay Belediyesi, KOP Bölge Kalkınma İdaresi ve İşkur işbirliğiyle hayata geçirilen "Tatlıcak'ta Hasır ve Sepet Sanatı Yeniden Canlanıyor Kursu" açıldı.

HEM HASIR VE SEPET SANATI YENİDEN CANLANIYOR HEM DE KURSİYERLERİN AİLE EKONOMİSİNE KATKI SUNULUYOR

Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sami Sağdıç ile birlikte Tatlıcak Halk Eğitim Merkezi'ni ziyaret ederek kursa katılan vatandaşlarla bir araya geldi.

Kursiyerlerin yaptığı çalışmalar ve eğitim konusunda bilgi alan Başkan Hasan Kılca, projenin toplumdaki dezavantajlı grupların zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarına katkı sunacağını belirtti.

Hasan Kılca, "Şu anda Tatlıcak Tesisleri'nde Halk Eğitim Merkezinin eğitim modülüne uygun olarak kursiyerlerimize eğitimler veriliyor. Bizler de hemşehrilerimizi ziyaret ederek aldıkları eğitim ve yaptıkları çalışmaları görmek istedik. Daha önce de Kaymakamlığımız öncülüğünde burada çocuk gelişimi, okuma yazma, Kur'an-ı Kerim, takı tasarımı, kuaförlük, dikiş nakış ve daha birçok alanda eğitimler veriliyordu. Karatay Belediyesi olarak bizler de KOP Bölge İdaremizle protokol imzalayarak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Müdürlüğümüz ve yine İŞKUR'un da desteğiyle ilk defa bu bölgede yaşayan hemşehrilerimize yönelik olarak hasır ve sepet sanatı kursu açtık. Burada hem yüzyıllar öncesine dayanan kültürümüzün yeniden canlandırılıp gelişmesine hem de kursa katılan hemşehrilerimizin bir meslek sahibi olarak aile ekonomilerine de katkı sunulmuş oluyor. Bu anlamda da önemli bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Projemize destek veren, katılan ve eğitim veren herkese teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

PROJE YÖRE HALKI İÇİN OLDUKÇA ÖNEMLİ VE ÇOK GÜZEL

Karatay Kaymakamı Abdullah Selim Parlar da proje dolayısıyla Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca'ya teşekkür ederek şunları aktardı: "Bu mahallelerimizde yaşayan kardeşlerimiz zaten hasır ve sepet yapımı konusuna yabancı değillerdi ama yapılmaya yapılmaya unutulmuştu. Bu sanat ve mesleğin yeniden canlandırılarak yöre halkına ekonomik anlamda da bir katkı sunulmuş olması çok önemli ve güzel. Bu bağlamda da Karatay Belediye Başkanı Sayın Hasan Kılca'ya teşekkür ediyorum. Bizler de Karatay Kaymakamlığı olarak yöreye uygun eğitimler vermeye devam edeceğiz."

BÖLGE HALKINDAN KARATAY BELEDİYESİ'NE TEŞEKKÜR

Kursa katılan vatandaşlar da eskiden hasır ve sepet üzerine mesleklerinin olduğunu, ancak zamanla bu mesleği yapamadıklarını ifade ederek, bu projeyle sanatı yeniden canlandırma ve aile ekonomilerine katkı sunma fırsatı sunan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca'ya teşekkür ettiler.

Bültenler - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title