Haşimi: İlişkilerde Yeni Bir Ortam Oluştu

Haşimi: İlişkilerde Yeni Bir Ortam Oluştu

Temaslarda Bulunmak Üzere Türkiye'de Bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Ankara'daki Temaslarının Ardından İstanbul'a Gitti.

Haşimi: İlişkilerde Yeni Bir Ortam Oluştu

Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'de bulunan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Ankara'daki temaslarının ardından İstanbul'a gitti.

Esenboğa havaalanında gazetecilerin Ankara temaslarına ilişkin sorusu üzerine Haşimi, Türkiye ile Irak arasındaki ikili ilişkileri geliştirme isteklerine işaret ederek, ilişkileri geliştirmek için her açıdan "yeni bir ortam" oluştuğunun altını çizdi.

Haşimi, bu ortam üzerine iki ülke için de daha yeni ve refah içinde bir gelecek inşa etme imkanı bulunduğunu belirtti. İlişkilerin ekonomik ve siyasi açıdan bu zeminde geliştirilebileceğini kaydeden Haşimi, Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyetinin Bağdat'ta bulunduğunu hatırlattı.

Haşimi, bu çerçevede yıllar önce oluşturulan ortak komitelerin yeniden canlandırılması için bir fırsat da bulunduğuna işaret etti ve "Gelecek iki ülke için de çok daha umut vaat edici" diye konuştu.

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi'nin 5 Mayısa kadar İstanbul'da kalacağı öğrenildi.

Kaynak: AA