Haşimi'den Erken Çekilme Uyarısı

Haşimi'den Erken Çekilme Uyarısı

Ülkesindeki Yabancı Askerlerin 18 Ay Gibi Bir Süre İçinde Çekilebileceklerini Belirten Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, Erken Çekilmenin Kimsenin Yararına Olmayacağını Söyledi.

Haşimi'den Erken Çekilme Uyarısı

Ülkesindeki yabancı askerlerin 18 ay gibi bir süre içinde çekilebileceklerini belirten Irak Devlet Başkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, buna karşın yabancı askerlerin erken çekilmesinin kimsenin yararına olmayacağını söyledi.

Japonya'ya yaptığı 4 günlük ziyareti tamamlayan Haşimi, Tokyo'da gazetecilere yaptığı açıklamada, Amerikan ordusunun liderliğindeki yabancı koalisyon güçlerinin Irak ordusu özerk ve profesyonel bir biçimde görev yapabilir hale gelmedikçe, ülkeden ayrılmaması gerektiğini belirtti.

ABD Kongresindeki Demokrat Parti üyelerinin çoğu "Beyaz Saray'ı Irak'tan derhal çekilmek için zorluyor. Bu ne Irak'ın, ne de Batının yararına olur" diyen Haşimi, "Eğer askerler derhal çekilirse, bu Irak'ta bir güvenlik boşluğu yaratır ve bu boşluk, yeterince eğitim almamış ve sayısı az olan askerler tarafından doldurulamaz" diye konuştu.

Haşimi, bu yorumları, Amerikan Temsilciler Meclisinde Irak'taki Amerikan askerlerinin gelecek yıl eylül ayına kadar çekilmesini öngören bir karar tasarının 212'ye karşı 218 oyla kabul edilmesinden sonra yaptı.