Haşim Kılıç: Tarih Söyleyemem

Haşim Kılıç: Tarih Söyleyemem

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesinde AK Parti Hakkında Açılan Davanın Ne Zaman Sonuçlanacağına İlişkin Herhangi Bir Tarih Söyleyemeyeceğini Açıkladı.

Haşim Kılıç: Tarih Söyleyemem

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesinde AK Parti hakkında açılan davanın ne zaman sonuçlanacağına ilişkin herhangi bir tarih söyleyemeyeceğini açıkladı.

Kılıç, Fransa'nın ulusal günü nedeniyle verilen resepsiyonda gazetecilerin, AK Parti davasının ne zaman sonuçlanacağını sorması üzerine, kendisinin hiçbir zaman herhangi bir tarih ya da gün vermediğini kaydetti.

Raportör bu konudaki çalışmasını tamamlamadan hiç kimsenin birşey söylemesinin mümkün olmadığını ifade eden Kılıç, davanın sonuçlanmasının, çalışmaların süresine bağlı olduğunu ifade etti. Kılıç, "Arkadaşlarımızla oturup konuşacağız, ne kadar sürede çalışmalarını tamamlayabilirler diye. Onu göz önünde tutarak, bir gündem vereceğim" diye konuştu.

Anayasa Mahkemesi üyesi Osman Paksüt'ün, davanın Ağustos ayı başında sonuçlanabileceğine ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Kılıç, "Bu konuda benim ağzımdan çıkmadığı müddetçe, söylenen hiçbir şeye inanmayın lütfen" dedi.

Kılıç, Anayasa Mahkemesi'nin ''Ergenekon'' soruşturması çerçevesinde düzenlenen son operasyonlardan etkilenip etkilenmediği yönündeki soruya da Anayasa Mahkemesini ilgilendirmeyen konulara ilişkin soruları yanıtlamayacağı cevabını verdi.

Haşim Kılıç, Paksüt'ün, davanın sonuçlanmasının ardından kıyamet kopacağına ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

"Türkiye çok büyük bir ülkedir. Kıyamet, mıyamet kopmaz. Bu ülke çok şey gördü, geçirdi. O nedenle kimsenin endişelenmesine gerek yoktur. Türkiye'de kurumlar çalışmaktadır. Türkiye'de kurumlar üzerine düşen görevi yerine getirmektedir. Bu büyük ülkede bu tür sorunlar her zaman yaşanır. Bunun üstesinden de her zaman gelinmiştir. Bu nedenle benim herhangi bir endişem, herhangi bir kıyamet senaryom yoktur."