Haşim Kılıç'tan 'Birlik' Mesajı

Haşim Kılıç'tan 'Birlik' Mesajı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, Başörtüsü Kararıyla İlgili 'Karar Ne Olursa Olsun, Ülkemizde Birliğimizi, Beraberliğimizi ve Birlikte Yaşama Azmi ve Sevincimizi Asla Ortadan Kaldırmamalıdır' Dedi.

Haşim Kılıç'tan 'Birlik' Mesajı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, başörtüsü düzenlemesinin iptaliyle ilgili olarak, "Şüphesiz ki verilen kararlar, bir kısım insanımızı sevindireceği gibi bir kısım insanımızı da üzecektir. Bence verilen karar ne olursa olsun, ülkemizde birliğimizi, beraberliğimizi ve birlikte yaşama azmi ve sevincimizi asla ortadan kaldırmamalıdır" dedi.

Kılıç, Anayasa Mahkemesinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Yüksek Mahkemenin bir karar verdiğini, verdikleri bu kararın gerekçesi yayınlanmadan, kararla ilgili değerlendirme yapılmasının yanlış olacağını söyledi.

Kılıç, şöyle konuştu:

"Bugün Mahkeme'nin kararı sonucunda, sizlere sadece sonucu bildirmiş olmamız ve bu konuda oy çokluğu mu, oy birliği mi şeklinde herhangi bir ayrıntıya yer vermemiş olmamızın da bir sebebi vardı.

Son aylarda özellikle Mahkememiz üzerindeki spekülasyonlar, Mahkememiz'i ciddi anlamda üzmüş ve bu spekülasyonlara meydan vermeme adına bugün böyle bir sonuç açıklama ihtiyacı duyulmuştur."

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıç, gerekçeli kararın en kısa zamanda yazılarak kamuoyuna duyurulacağını ifade etti.

"Anayasa Mahkemesi yeni bir içtihat oluşturdu diyebilir miyiz?" şeklindeki soru üzerine Kılıç, bu konularla ilgili değerlendirmelerin gerekçeli karar yayınlandıktan sonra yapılmasını istedi.

Kılıç, "Çünkü kurulumuzda da bu konuyu konuştuk ve bu konuda hiç bir ayrıntıyı konuşmamaya da kendi aramızda karar verdik. O nedenle kararın ayrıntıları ile ilgili lütfen bir şey sormayın" diye konuştu.

"Karar ile siyasi iktidarların bundan sonra bu yönde bir değişiklik yapamayacakları yönünde bir yorum geldi. Böyle yorumlanabilir mi?" şeklindeki soruya karşılık Kılıç, şu anda bir yorum yapmak istemediğini belirterek, ''Ama gerekçeli kararımız yayımlandıktan sonra Türkiye'de nasıl bir şekil alacağı, ne gibi gelişmelere yol açacağını hep birlikte göreceğiz. O nedenle kararın gerekçesini bekleyin" dedi.

Haşim Kılıç, "kararın AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin davayla ilişkilendirildiği" şeklindeki iddialara yönelik bir soru üzerine "yorum yapamayacağını" sözlerine ekledi.